Máme nové bydlení! Ale co dál?

I když výběr bytu nebo domu, ve kterém byste rádi prožili celý, nebo alespoň část vašeho života nebyl jednoduchou záležitostí, ani jeho koupí ještě bohužel zdaleka nic nekončí. Pořádný kus cesty plné zařizování, nakupování a dovybavování máte teprve před sebou. Připravili jsme proto pro Vás několik rad, co všechno je třeba vyřídit ohledně bydlení, abychom vám usnadnili “nový začátek”.

Všechno se musí hlásit

S koupí a stěhováním se do nového domu či bytu je mnohdy spojena i změna adresy trvalého bydliště, o níž by měl vedle rodiny a přátel vědět také váš zaměstnavatel, banka a všichni ostatní, od nichž byste rádi dostávali poštu. Změna by se také měla promítnout například v občanském nebo řidičském průkazu a dalších dokladech. I přesto, že to může vypadat jako mise minimálně na rok, nezoufejte! Velkou většinu záležitostí v dnešní době zvládnete vyřídit z pohodlí nového domova. Tam, kde je nutná vaše osobní návštěva, se alespoň zkuste předem objednat, abyste se vyhnuli případnému čekání ve frontách.

Bydlení bez elektřiny a plynu?

Pokud si nechcete vyzkoušet, jaké to je, svítit svíčkami a topit si v krbu, je třeba stát se právoplatným odběratelem elektřiny a plynu. Zřejmě nejjednodušší způsob je se předem domluvit s původním majitelem na přepisu odběrného místa na vaše jméno. K ideálnímu nastavení odběru energií se vám od posledního majitele mohou hodit i informace o výši záloh a přeplatcích či nedoplatcích.

Dovybavení domácnosti není zadarmo!

Suma investovaná do koupě nemovitosti jistě nebyla zanedbatelná, a proto není divu, že se partnerovi i vaše finanční rezervy mohly značně ztenčit. „Pokud vaše úspory na dovybavení domácnosti nestačí, porozhlédněte se po možnostech společného financování. Některé společnosti vám totiž jako páru nabídnou výhodnější podmínky úvěru. Jde o tzv. partnerskou půjčku, díky které dosáhnete ve dvou na nižší úrok a můžete si společně půjčit více peněz,“ radí Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis.

Majetek rovná se zodpovědnost!

Pokud jste se stali vlastníkem nemovitosti, neznamená to, že máte pouze majetek, ale i zodpovědnost s ním spojenou. Zvažte tedy například pojištění odpovědnosti, které vám může mimo jiné pokrýt náklady v případě, že se vám podaří „vytopit“ sousedy. Taktéž pojištění domácnosti, které může zajistit určitou finanční kompenzaci za případné poškození vašich věcí v důsledku požáru, povodně nebo krádeže, jistě stojí za zvážení.

I detaily jsou důležité

Až se Vám povede všechno dokoupit, zařídit, namontovat, smontovat a vybalit, jistě si zasloužíte pořádný odpočinek. Zkuste se ale ještě před ním zaměřit na poslední detaily, jako je výměna jména na zvonku, namontování podlahových lišt nebo zavěšení zrcadla v chodbě. Pokud totiž tyto zdánlivé maličkosti odložíte, může se jednoduše stát, že vám časem přestanou nejenom vadit, ale nakonec je ani neuvidíte a nikdy nedoděláte.

Obrázek: společnost Cofidis