Podlahové vytápění a vše, co o něm potřebujete vědět

Jakmile se počasí ochladí, nepodléhá nic luxusu tolik, jako teplo pod nohama – obzvláště ráno. Podlahové vytápění je pohodlné, energeticky úsporné a navíc uvolňuje prostor na stěnách. Tudíž můžete váš domov obohatit o jiné prvky. Co se instalace týče, nejde o tak rušivý proces, jako klasické radiátory.

Zkuste se zeptat kteréhokoliv majitele domu, jež má podlahové vytápění, zda by měnil? Pravděpodobně od něj uslyšíte, že nikoliv! A proč vůbec? Jedním z dobrých důvodů je, že při instalaci podlahového vytápění není zapotřebí radiátorů. Díky tomu ušetříte cenný prostor na stěnách, kde mohou vzniknout úložné prostory. Ať už kuchyňská skřínka, pohovka nebo dveře do další místnosti.

Podlahové vytápění je mimořádně nákladově efektivní způsob, jak prohřát interiér a dokonce přitom snížit náklady na vytápění. Na rozdíl od radiátorů či jiných topných těles zajišťuje podlahové vytápění maximální pohodlí tím, že teplo rozvádí rovnoměrně. Neexistují žádné studené zóny, protože teplo je koncentrováno pouze do určité části místnosti a zbytek tepla se vytrácí.

Existují nějaké zápory?

Někomu může vadit, že nemá možnost sušit prádlo na radiátoru. Zvlášť rodiny s malými dětmi, kdy je potřeba rychle usušit oblečení promáčené z koulovačky či sáňkování. I to se dá však řešit pořízením radiátoru do zásuvky, který člověk použije pouze v okamžiku, kdy ho skutečně potřebuje.

Dalším záporem může být poměrně vysoká pořizovací cena. Je však potřeba si uvědomit, že po určité době ušetříte za energie. A také, že platíte za komfort. Tudíž uvažujte o veškerých pro a proti.

Jaké další výhody má podlahové vytápění?

Pokud jste někdy čistili radiátor, pak nám dáte zapravdu, že nejde o příjemnou záležitost. Usazená mastnota, prach, vlasy, chlupy nejsou zrovna příliš hygienické. Tudíž tento typ vytápění uvítají rodiny s alergiky.

Druhy podlahového vytápění

Existuje podlahové vytápění vodní a elektrické. Elektrické vytápění má finančně nákladnější provoz o cca 15 až 20 %, ale zase má nižší pořizovací náklady. Elektrické systémy jsou i spolehlivější a snadněji opravitelné, stačí vyhledat chybný (přepálený spoj). Vodní vytápění je sice v provozu levnější, ale má vyšší pořizovací náklady a praskne-li potrubí, může to být malá katastrofa.

Tady hodně záleží na tom, kdo takové vytápění provádí a co použije za materiál. Vodní systémy se skládají z trubek, které jsou připojeny ke kotli a využívají teplou vodu. Použity mohou být plastové trubky bez spojů, takže nebezpečí úniku vody neexistuje a tyto systémy se považují za bezúdržbové. Ovšem za kvalitu si člověk zaplatí i více peněz. Na druhou stranu pokud už vodní vytápění, pak opravdu kvalitní bez hrozby prasknutí.

Ententyky dva špalíky

Nemůžete-li se rozhodnout pro správný druh vytápění, pak je tady trocha matematiky. Při dnešních cenách elektrické energie vyjde elektrické vytápění mnohem dráž ve srovnání s vodním. Pokud však započítáme pořizovací náklady, zhruba do 10 let se tyto položky vyrovnají. Z krátkodobého hlediska je tedy finančně lepší vytápění elektrické. Z hlediska dlouhodobého (nad 10 let) je výhodnější variantou vodní vytápění.

Zdroj obrázků: squareoneinsurance.com, homebuilding.co.uk, radius-art.com