Pronájem bez realitky – vyplatí se?

Pronajmout dnes byt není vůbec žádná legrace. A najít opravdu solidní nájemníky není žádná samozřejmost. Hovoří ze mě vlastní zkušenosti. Pronájem bez realitky má bezesporu svá pro i proti. Rovněž velmi záleží na tom, kolik máme času věnovat se tomuto procesu sami. Pryč jsou doby, kdy stačil vyvěsit inzerát na výlohu či jej vložit do novin.

Máte-li dost času brouzdat po internetu, vkládat inzeráty, avizovat přes známé, zvedat telefony, domlouvat prohlídky, selektovat lidi, zkušenosti se smlouvami, paragrafy a mnoho dalších vědomostí z této oblasti, pak se pravděpodobně vyplatí pronajímat svou nemovitost na vlastní pěst. V opačném případě radím nechat tento proces odborníkům. Ovšem pozor – ne každý, kdo má na vizitce realitní makléř musí být zdatný obchodník s bohatými zkušenostmi. Zvítězila-li však u vás touha pronajmout byt bez asistence realitní kanceláře, přinášíme pár tipů.

Pronájem bez realitky – rady a tipy

  • Promyslete si, jak budete byt nabízet. Záleží jednak na lokalitě, velikosti, dispozičním řešení a vybavení. Jsou-li v bytě oddělené pokoje, jež poskytují soukromí, lze jej pronajímat například studentům odděleně. Z mé vlastní zkušenosti nejlepšími nájemníky byli právě studenti. Jsou spolehliví, féroví, ale většinou hledají flexibilní ubytování na kratší dobu.
  • Máte-li byt plně vybaven je vhodný k dlouhodobému pronájmu mladé rodině. Ovšem vybírejte opravdu pečlivě. Nebojte se požádat o reference z jejich posledního bydliště, zaměstnavatele či sousedů apod. Ve světě je to již běžná praxe. Na první dojem se mohou zdát slušní a čistotní, ale budete následně nemile překvapeni.
  • Zmapujte si běžné ceny a nechoďte pod cenu, ale ani nezkoušejte být hamižní a vytřískat z toho, co se dá. Pořiďte si kvalitní fotografie, které zachytí podstatné aspekty bytu.
  • Surfujte po internetu a vkládejte inzeráty na portály pronájem bez realitky, ty pak týdně aktualizujte. Zamiřte také do místního tisku, nezapomeňte na informační tabule, letáčky a hlavně své přátelé, kteří mohou rovněž nabízet.

Co ocení potencionální zájemce

Chcete-li opravdu, aby se byt dobře nabízel, vymalujte jej a ozdobte tak, jako by už čekal jen na své nové nájemníky. Musí působit útulně a čistě. Umytá okna, záclonky, klidně i nějaká ta dekorace a řinoucí se vůně už po otevření dveří. V příjemném prostředí se cítí každý dobře než v nevětraném, mastném bytě, kde nelze přehlédnout pavučiny v koutě. Tady by byla slova: „až se tady uklidí“ zcela zbytečná.

Pečlivě ošetřený smluvní vztah

  • Pečlivě ošetřete smluvní vztah mezi vámi a nájemníkem. Nebudete-li si vědět rady, navštivte nějakousmlouva poradenskou advokátní kancelář. Tato investice se vám vyplatí. Smlouva musí obsahovat všechna práva i povinnosti obou smluvních stran. Občanský zákoník stanovuje pevné mantinely, od kterých se nelze odchýlit. Smlouvu uzavírejte na dobu určitou. Výpověď z nájmu lze podat jen z důvodů uváděných v zákoně. V mnoha případech dokonce i s přivolením soudu. Poté by mohl nastat problém získat zpět byt k vlastním potřebám, bude-li smlouva uzavřena na dobu neurčitou.
  • Vyžádejte si složení kauce – je dokonce stanovená zákonem. Její maximální výše však nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného a záloh na úhradu dalších nákladů. Vy jako pronajímatel jste povinen tyto prostředky vrátit po ukončení nájmu, pokud vám nevzniknou jiné výdaje (doplatek za teplo, vzniklé škody apod.)
  • Ideální je převést poplatky s užíváním bytu na nájemníka. Pokud tak neučiníte, dojednejte ve smlouvě, že nájemce bude hradit tyto poplatky formou záloh. Mohlo by hrozit, že nájemník bude plýtvat energiemi či vodou a vy se to dozvíte v okamžiku, kdy už bude pozdě něco žádat zpátky.

Peníze na účet nebo hotovost?

Opět to má svá pro i proti. Platby na účet neumožňují takovou kontrolu. Při osobním převzetí peněz máte možnost alespoň nahlédnout, zda je byt v pořádku. Jinak nemáte právo lézt nájemníkovi do soukromí – pouze za účelem nějakých oprav.  Ujednejte si, že nájemné vám bude placeno předem – snížíte riziko, pokud nájemník bude meškat s platbou. Vyhraďte si také podmínky, kdy bude možné zvýšit nájemné a myslete i na pokutu, když se s platbou nájemník opozdí (ze zákona je to 5 dní od data splatnosti). Jestliže nájemce nezaplatí tři měsíční platby, je to důvod pro vypovězení smlouvy bez přivolení soudu.

Kdo hradí opravy?

Dohodněte si předem, kdo bude hradit případné drobné opravy. Zákon stanovuje, že nedohodnou-li se obě strany ve smlouvě, drobné opravy a náklady spojené s běžnou údržbou platí nájemce. Stavební a jiné větší úpravy nemůže nájemce provádět bez vědomí a souhlasu pronajímatele.

Je toho skutečně hodně, co musí smlouva obsahovat, aby vás dostatečně kryla. Proto uvažte, zda se pustíte do tohoto boje sami nebo to přenecháte prověřené realitní kanceláři.

Obrázek: pixabay.com