Rady a tipy pro letní grilování

Venkovní party a oblíbená grilovací sezona je tady. Staňte se takovým mistrem grilování, že vás budou chodit okukovat i sousedé. Jestliže patříte k těm, kteří si rádi užívají letního počasí venku a často pořádáte večerní posezení/grilování, pak se vám budou naše rady zajisté hodit.

Pohostit přátelé a rodinu za příjemného letního podvečera na zahradě či terase dobrotami připravenými na grilu, tomu se jen tak něco nevyrovná.

Vhodný výběr grilu

Různorodost dnešního sortimentu je bohatá, nicméně není gril – jako gril. Správný výběr grilu ovlivní konečnou chuť masa či zeleniny. Není to tedy jen o skvělých receptech, výtečném koření, umění vyhrát si s chutěmi. Jste-li jen příležitostný kuchtík či kuchtička, pak jsou vhodnou volbou grily plynové. Hořáky zažehnete pouze stiskem tlačítka, a bude-li potřeba, dá se maso snadno přiklopit nerezovým poklopem, který se postará o rovnoměrnou cirkulaci horkého vzduchu.

Mnohé modely plynových grilů mají dnes už různé zlepšováky, vychytávky a grilování bude zábava. Vybaveny bývají teploměrem, kde lze kontrolovat teplotu grilu. Zběhlí kuchaři však dají patrně přednost grilu s dřevěnými uhlíky. Propůjčují masu či zelenině kouřové aroma a zastánci tradic na ně z tohoto důvodu nedají dopustit. Rovněž grily na dřevěné uhlí mají dnes už celou řadu vychytávek, které grilovaní usnadní a zpříjemní.

Příprava masa na gril

Maso je potřeba vytáhnout z lednice několik hodin před grilováním, aby nebylo studené. Vložíte-li na gril maso čerstvě vytažené z chladničky, bude tuhé a rozhodně ne tolik chutné. Rozhodnete-li se pro mořské plody, rozmrazte je nejdříve při pokojové teplotě. Neméně důležité je i porcování masa na optimálně široké plátky (zvlášť steaky). Doporučuje se krájet hovězí na 3 cm silné plátky, vepřové o jeden centimetr méně. Každý druh masa vyžaduje jinou délku marinování. Kuřecímu masu postačí klidně hodina, vepřovému přibližně dvě hodiny, kdežto hovězí maso se marinuje až 24 hodin.

Rady a tipy pro grilování

Nikdy během grilování nepíchejte do masa vidličkou. Vytekla by z něj šťáva a gril by zbytečně prskal. Maso otáčejte kleštěmi a ideálně jen jednou. Na dobře rozpáleném grilu maso při položení na rošt zasyčí, což je dobře, protože se vlákna rychle uzamknou/zatáhnou a v masu zůstane šťáva. Čas potřebný pro grilování se opět liší od druhu masa i tloušťky plátků. Máte-li tedy steak 3 cm široký, grilujte ho celkem 6 minut. Tedy 3 minuty z každé strany.

Obrázek: pixabay.com