5 originálních nápadů, jak využít na své zahradě šišky

Šišky z různých jehličnanů, rozličných tvarů i velikostí můžete použít na své zahradě. Pokud je máte přímo u vás na pozemku, pak patříte mezi šťastlivce. Jestliže na své zahradě žádný jehličnan nemáte, můžete na šišky vrazit do lesíku. Šišky jsou výtečný materiál nejen pro řemeslné projekty či jako ozdoba. Přinášíme vám 5 bezva nápadů, jak je na své zahradě využít.

Mulčovací vrstva

Mulčovací směsi zakoupené někde v prodejně nebývají zpravidla zrovna levné. Vesměs jde o dřevní štěpky, kokosové slupky, drcenou kůru. Mulčovací směs si můžete vyrobit sami. Ať už máte přístup k pilinám, kůře stromů, spadanému listí, jehličí či šiškám. Šišky krásně voní, skvěle vypadají a pomohou udržet půdě vlhkost, chrání povrch půdy a potlačují plevel.

V přírodním prostředí jsou šišky pověřeny distribucí semen jehličnatých stromů. Otevřou se, aby uvolnily semena během suchých období a znovu se zavřou, když jsou mokré. Mohou vydržet až několik let na zemi, aby si znovu a znovu opakovali svůj reprodukční cyklus. V zahradě to znamená, že mohou být použity jako neuvěřitelně dlouhotrvající mulč, kterému bude trvat roky, než se rozloží. A když už se rozloží, dodají půdě živiny. Jsou také přirozeně odolné vůči plísním.

Vzhledem k tomu, že šišky jsou poněkud kyselé, použijte je kolem specifických rostlin, jako jsou borůvky a azalky. V opačném případě můžete okolí prosypat jedlou sodou, která pomůže neutralizovat pH půdy.

Přidejte šišky na kompost

Šišky jsou také vynikajícím zdrojem uhlíku. Pro kompost jsou skvělé, ale nejdříve je potřeba je rozdrtit na menší kousky. Čím menší, tím lépe pro nejrychlejší výsledky kompostování. Použijte štěpkovač nebo drtič k vytvoření velmi jemných pilin.

Domeček pro berušky

Každá zahrada je zároveň domovem hmyzí populace. Zatímco některý hmyz je prospěšný, jiný naopak zahradě škodí. Tím, že povzbudíte některé příznivé druhy hmyzu, získáte pomoc mnoha pracovníků, kteří neúnavně opylují vaše rostliny, rozkládají mrtvé rostlinné tkáně a živí se zahradními škůdci. Zkrátka necháte přírodu dělat svou práci, díky čemuž se můžete vyhnout používání pesticidů a jiných škodlivých chemikálií. Jedním z dobrých pomocníků jsou berušky, které patří k nejvyhledávanějším obyvatelům zahrady. Nedovolte, aby vás jejich roztomilost oklamala, jsou to nenasytní lovci, kteří požírají 50 a více mšic, roztočů, bílých mušek a jiného hmyzu za den. Můžete jim zbudovat útočiště, jehož součástí budou přírodní materiály: šišky, kůra, sláma, rákosí.

Ptačí krmítko

Ptáčci jsou pro vaší zahradu rovněž vítanými pomocníky. Nejenže je příjemné je sledovat a poslouchat, oni také poskytují ochranu proti škůdcům zdarma. Ptáci se živí housenkami, komáry, brouky, hejny otravného hmyzu a často konzumují semena plevelů a dalších nežádoucích rostlin v zahradě. Snadný způsob, jak zajistit, aby se k vám ptáci rádi vraceli je vyrobit ptačí krmítko. Použít na něj můžete opět šišky.

Šišky do květináčů

Pokud hodláte pěstovat rostliny i v květináčích, nasypte na dno nádoby šišky, teprve pak zeminu. Jednak tím ušetříte zeminu, ale také zajistíte lepší prostupnost, vlhkost půdy. Za prvé, šišky jsou lehké a nepřinesou extra váhu do vašeho květináče, pokud ho potřebujete přemístit. Za druhé, šišky se rozkládají pomalu, takže přidají do květináče objem po celou sezónu. A až se nakonec šišky rozpadnou, přidají do půdy prospěšné živiny.

Obrázky: daviddomoney, naturallivingideas