Časem prověřené lidové postupy na boj proti nejnebezpečnějším chorobám jahod

Fotografie: Depositphotos

Jakékoliv choroby, které napadnou plody na zahrádce, nejsou příjemné. A co teprve, když choroby napadnou jahody? Je potřeba okamžitě zakročit.

Každá choroba, která napadne plody na zahrádce, negativně ovlivňuje výnosy a při nevčasné reakci může rostlina rychle zemřít. A v případě jahod je to škoda dvakrát taková, protože domácí jahody rostou pouze jednou ročně, a to v teplejším počasí. Po zbytek roku je možné si jahody jen zakoupit v obchodě, a bohužel ne za málo peněz. Pokud se ale stane, že jahody choroba napadne, existuje hned několik řešení, jak je zachránit ekologicky, a bez chemie.

Plíseň na jahodách

Plíseň, jinak také nazváno padlí, je bílý povlak na listech, výhonech a plodech jahodníku. První známky této choroby se objevují na spodních listech, a postupně se rozpíná po celém keříku. Plíseň rostlinu deprimuje, snižuje odolnost vůči nočním nízkým teplotám a rychle ji ničí. Vzniká důsledkem špatného zalévání, tudíž je nutné si zjistit, jak a kdy jahody zalévat, aby prospívaly.

Pokud se chcete vyskytnuté plísně zbavit, můžete vyzkoušet hořčičný roztok. K výrobě potřebujete hořčičný prášek a horkou vodu. Smíchejte 2 polévkové lžíce prášku s 10 litry horké vody, a dobře promíchejte. Jahody roztokem kropte obden, střídavě s vodou, a plíseň do pár dnů zmizí. Vyzkoušet můžete také postřik ze syrovátky. Smíchejte litr syrovátky, sraženého mléka nebo kefíru společně s 10 litry studené vody. Směs promíchejte, a aplikujte každé 3 dny.

Hnědé skvrny na jahodách

Hnědá skvrnitost u jahod je nebezpečné, obtížně léčitelné onemocnění jahodníku. Nejčastěji se vyskytují v dubnu, a začínají se vyskytovat pouze v malých skvrnkách.  Pokud však nezačnete s léčbou co nejdříve, skvrny se postupně rozšíří po celých keřích. Je nutné si ale dávat pozor, v polovině léta jsou hnědé skvrny téměř neviditelné, avšak to neznamená, že se na jahodníku stále nevyskytují.

Fotografie: Pixabay

Můžete si vyrobit ekologické řešení proti tomuto onemocnění. Vyzkoušet můžete například roztok jódu s mýdlem a sodou. Smíchejte 40 g pracího prášku, 30 g jódu a 30 g jedlé sody. Roztok řádně promíchejte, a aplikujte každé 2 – 3 dny. Další nápad, který může pomoci v boji proti hnědým skvrnám, je dřevěný popel. Namíchejte sklenici dřevěného popela s litrem vody. Směs nechte vylouhovat na tmavém místě, a výsledný nálev pak zřeďte s 10 litry vody. Zamíchejte, a můžete aplikovat.

Zdroj: AllAboutGardening

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]