Čištění je nedílnou součástí péče o kávovar, aby byl stále v dobré kondici

Kdo by si nechtěl v pohodlí domova vychutnat lahodnou kávu s krásně našlehaným mlékem. To je dnes už možné, díky kávovarům. Ty se od sebe liší cenou, kvalitou, značkou, barvou, designem. Co však spojuje všechny kávovary, je nutnost péče o ně a pravidelné čištění.

A to nejen z pohledu, že nám díky tomu kávovar déle vydrží, ale také z pohledu hygieny. Asi nikdo netouží sníst oběd tři měsíce nemytým příborem. Kávovar, když se nečistí, může být zdrojem mnoha bakterií. Každý kávovar se čistí jinak, podle toho, o jaký typ kávovaru jde. Tudíž nelze popsat pouze jediný a správný postup. Důležité je vždy vymýt nádržku na vodu, hlavu kávovaru, páku, trysky na mléko a veškeré jeho součástky i mističky na kávu.

K čištění lze použít čisticí výrobky přímo od výrobce, ale i univerzální čističe kávovaru, které jednak odstraní zbytky kávy a zároveň zamezují tvorbě spálené a žluklé příchutí kávy, ale rovněž zbavují kávovar vápenitých nánosů, které by mohly ucpat trysky.

Dokonce můžete použít i ocet, pokud nemáte žádný čistič po ruce. Stačí jej naředit s vodou a nalít do nádržky a nechat několikrát projít cyklus výroby kávy (samozřejmě bez kávy). Ocet můžete použít i k umytí veškerých částí kávovaru. Poté je nutné nalít čistou vodu a nechat alespoň 2x prokapat čistou vodu, abyste se zbavili zápachu i chuti octa. Ocet bojuje s usazeninami, vodním kamenem i bakteriemi.

Hlava kávovaru

  • Vložte do slepé misky čajovou lžičku čisticího prostředku (kde se normálně dává káva) a páku ze záslepkou vložte do kávovaru, jako byste si chtěli udělat kávu a kávovar zapněte

  • Několikrát tento proces zopakujte, dokud nepoteče čistá voda

  • Poté pusťte kávovar s prázdnou mističkou, aby se pořádně vymyl – 2x až 3x (to uděláte až na samotném konci čištění)

  • Pokud nemáte čisticí přípravek, můžete do mističky (kde dáváte kávu) nasypat jedlou sodu a hlavu vyčistit takto

Čištění páky

  • Rozpusťte čisticí přípravek ve vodě a vložte do této lázně páku

  • Nechte doporučenou dobu působit a ještě pohledem zkontrolujte, umyjte a důkladně opláchněte pod tekoucí vodou

  • Do roztoku lze namočit i trysky od mléka, mističky a další komponenty

  • Pokud nemáte čisticí přípravek, použijte ocet nebo podle stavu páky a mističek roztok z octa a jedlé sody

Vnitřní část kávovaru

  • Do vnitřní části kávovaru není možné zasahovat, tudíž musíte namíchat koktejl vody a čisticího prostředku a nechat tento koktejl projít kávovarem

  • Případně opět použít ocet – smíchejte 1:1 ocet s vodou a nechte několikrát projít kávovarem, totéž platí o části, kde pěníte mléko. Jen pustíte páru ven, nebudete ohřívat a pěnit mléko

  • Nakonec necháte projít alespoň 2x čistou vodou

K dostání jsou dnes i celé sady k čištění kávovarů a mléčných cest. Anebo si můžete vystačit s jedlou sodou a octem. To záleží jen na vás. Každopádně nezapomínejte o svůj kávovar pečovat, jen tak bude káva z něj opravdu chutnat.

Poznámka: I kapslové kávovary je možné čistit. Buď kapslí naplněnou čisticím prostředkem, případně opět pomocí octa.

Fotografie: Pixabay