Mějte bohatou a zdravou úrodu zeleniny jako nikdy předtím. Za vším stojí jeden konkrétní pomocník

Fotografie: Freepik

Každý asi ví, co to jsou kvasinky. Existují kvasinky patogenní, které mohou napáchat hodně škody. Pak tu ovšem máme i takové, díky kterým si můžete vypěstovat krásnou zeleninu.

V dnešní době existují spousty minerálních hnojiv, které se dají využít pro okurky či rajčata. Často díky tomu čelíme otázce, které hnojivo bychom měli zakoupit. Dnes si ovšem povíme něco málo o tom, jaké příznivé vlivy mohou mít na vaši úrodu kvasinky. Jejich užívání není žádná novinka. Naše babičky je používaly ještě v dobách, kdy skoro žádná hnojiva nebyla. Jen se jich zeptejte, jak jejich úroda vypadala.

Výhody jejich užití

Užitečné jsou hlavně díky svému složení. Obsahují mnoho organického železa, bílkovin, aminokyselin či stopových prvků. Navíc budete šetřit životní prostředí, jelikož přesně víte, čím jste svou zeleninu hnojili. Dá vám to jistotu, že svou úrodu nebudete zbytečně vystavovat chemii. Kvasinky také zlepšují půdní mikroflóru a redukují škodlivé organismy, které by vaše okurky a rajčata mohly ohrozit.

Fotografie: Freepik

Vaše zelenina bude více odolná vůči stresu (i kdyby došlo na nepříznivé podmínky k pěstování) a její celková imunita se zvýší. Jakmile okurky a rajčata zasadíte, díky kvasinkám mohou lépe zakořenit. Nemoci a různí škůdci se od nich také budou držet dál. Pomáhají k rychlejšímu růstu, zintenzivňují chuť a ve výsledku se vaše sklizeň může zvýšit až o 40–50 %.

Jak si je můžete připravit

Existuje mnoho způsobů a postupů, jak si z kvasinek udělat kvalitní hnojení. Vzhledem k tomu, že se používají již přes sto let, se není čemu divit. V některých figuruje pšenice, jinde zase chmel, kopřivy, černý chléb či cukr. My si dnes ukážeme ten základní postup, protože méně je někdy více. Jediné, co k němu budete potřebovat, je 200 gramů droždí a jeden litr nejlépe přefiltrované vody. Pokud použijete větší množství vody, rozhodně nic nezkazíte.

Fotografie: Freepik

Kvasinkové bakterie se začnou množit a tekutina nabere na objemu. Kvašenou vodu nechte louhovat alespoň tři hodiny a následně přilijte 10 litrů teplé vody, studenou nikdy nepoužívejte. Teď už máte hotovo a jediné, co vám zbývá, je rostliny pravidelně zalévat. Věříme, že hlavně začátečníci tento postup ocení.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]