Dopřejte žíznivému trávníku dostatek vláhy. Řada lidí však při zalévání dělá jednu velkou chybu

Fotografie: Depositphotos

Pro zalévání trávníku existují striktní pravidla. Jen při jejich dodržování získáte na zahradě hustý a zelený „koberec“ pod svýma nohama.

Toužíte po pěstěném, zeleném a zdravém trávníku? Abyste si ho vypěstovali i u sebe na zahradě, nemusíte tajně nakukovat do zahrady sousedovi. Kromě vhodné výživy a úpravy sečením je důležité správné zavlažování. Optimální přísun vláhy dodá pěstované trávě sílu, aby vytvořila „koberec“ podle vašich představ. V opačném případě pravděpodobně nebudete spokojeni s jejím vzhledem. Vlivem vysokých teplot může tráva uschnout a vy se místo do zeleně budete dívat na vyprahlou půdu. Zjistěte, jak trávník správně zavlažovat.

Proč je správná závlaha důležitá?

Laikovi se může zdát, že o trávník není nutné pečovat s výjimkou pravidelného sečení – a to ještě jen v případě, že toužíte po tzv. anglickém trávníku s přesně stanovenou výškou. Abyste se mohli na své zahradě kochat perfektní zelenou plochou, musíte pro to ale udělat mnohem více. Do již založeného trávníku musíte pravidelně dělat díry (tzv. aerifikace čili provzdušnění trávníku), dosívat ho travním semenem a s pomocí nivelačního a zapravovacího náčiní do něj zapravovat písek.

Jestliže místo ornice do půdy na své zahradě zapravíte písek, dopomůžete si k mnohem odolnějšímu a hustšímu trávníku. Písek je totiž vzdušnější a umožňuje travám hlouběji a mohutněji zakořenit, čímž jim dopomáhá k čerpání živin a vody z větších hloubek. Ovšem nic z toho by nebylo možné, pokud byste svůj zelený poklad pravidelně nezalévali. Zejména v horkých letních dnech potřebuje trávník (stejně jako každá jiná rostlina) dostatek vody, jinak žloutne, schne a odumírá. Nicméně škodlivý je i její nadbytek.

Jak optimálně zalévat trávník

Přijde-li řeč na správné zavlažování trávníku, každý z vás má jistě svůj osvědčený postup. Nicméně ten univerzální, kterým byste se měli v případě snahy o zelený a dokonalý trávník řídit, zmiňuje několik zásad. První z nich je pravidelnost. Trávník můžete zavlažovat menším množstvím vody každý den, nebo větším objemem vláhy jednou za několik dní. Druhou zásadou je čas zavlažování. Abyste svému trávníku neuškodili, měli byste ho zalévat pouze ráno (přibližně do devíti hodin), nebo večer.

Fotografie: Unsplash

Jen tak se totiž vyhnete tomu, aby ho Slunce přes poledne sežehlo (kapky vody na listech trav působí jako miniaturní lupy, které mohou listy úplně spálit). Během horkých dní rovněž zalévejte vydatněji (obvykle stačí asi 10 minut kropení hadicí), aby voda pronikla i do hlubších vrstev půdy – alespoň 15 centimetrů – a během dne se tak rychle nevypařila. Starší trávník můžete zalévat jednou za dva, tři dny. Mladý – nově založený trávník – zalévejte denně (tráva ještě nezakořenila, tak aby vám neuhynul).

Zdroj: PoradyInteria

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]