Dřevěné uhlí je na vyhazování příliš užitečné. Ocení ho jak rostliny, tak například slepice

Fotografie: Lord Mountbatten / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Většina lidí popel z dřevěného uhlí vyhazuje. To je velká chyba, ošidí se tak o skvělé hnojivo pro rostliny i účinný čisticí prostředek.

Topíte-li v zimě v kamnech nebo v létě rádi grilujete či opékáte, máte co do činění s popelem, který později zbyde. Pokud jste zvyklí dřevěný popel rovnou vyhazovat, zbystřete. Můžete si z něj jednoduše udělat levného a účinného pomocníka na zahradě i doma. Je jedno, zda topíte dřevěným uhlím, poleny, dřevěnými peletami či briketami, takový popel můžete využít na mnoho způsobů, a ulevit tak životnímu prostředí i své peněžence.

Přírodní hnojivo i pesticid

Zkušení zahradníci a pěstitelé vědí, že dřevěný popel se rozhodně vyplatí nevyhazovat. Je bohatým zdrojem živin potřebných pro rostliny – především fosforu a draslíku. Uvítají ho například růže, stačí pod růžový keř nasypat hrst popela. To samé platí pro trávník, potřebuje-li dodat živiny, aby se krásně zelenal. Na rozdíl od rostlin nemají popel v lásce slimáci. Využijte toho a rozsypejte ho kolem ohrožených rostlin, slimáci se přes popelovou bariéru nedostanou.

Dřevěný popel vyčistí skvrny

Popel můžete dost dobře využít během úklidu své domácnosti. Poradí si například se silně znečištěným sklem u trouby. Nasypejte na sklo trochu popela a vydrhněte je stejně jako s čisticím pískem. Stejně tak si poradí se špinavou krbovou vložkou. Dřevěný popel dokáže skvěle vyčistit nádobí ze smaltu nebo skleničky. Pokud se vám během malování bytu podařilo vylít barvu, okamžitě ji posypte popelem. Ten barvu absorbuje a vy pak skvrnu jednoduše vydrhnete.

Dřevěný popel pro slepice
Fotografie: Flickr

Dřevěný popel jako koupel pro slepice

Pokud patříte mezi chovatele slepic, můžete popel využít ještě jedním způsobem. Poslouží jako dodatek do popeliště pro slepice. Smíchejte popel s pískem v poměru 1 : 1 a zbytek již nechte na vašich holkách. Popel smíchaný s pískem pomůže během popelení slepicím zlikvidovat parazity v jejich peří tím, že je zadusí. Kromě toho je dřevěný popel zdrojem vápníku, který slepičky potřebují k produkci vajíček. Můžete jim tedy nepatrné množství přidat i do krmiva.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]