Efektivní metody na odstranění plevele. Některé druhy lze dále využít

Plevel dokáže znepříjemnit život mnoha zahradníkům. Může ubírat pěstovaným rostlinám a plodinám živiny, a dokonce přilákat i škůdce, proto je vhodné jej pravidelně odstraňovat, navzdory nelibosti. Odstraňování plevele není příliš oblíbenou činností, avšak zodpovědný pěstitel se stará i o tyto záležitosti. Některé druhy plevele jsou dokonce natolik houževnaté, že jejich likvidace je velice náročná, netřeba se ale hned vzdávat.

Plevel je někdy neodbytný

Někdy se snad může zdát, že některé druhy plevele jsou snad nesmrtelné. Po odstranění rostlin i s kořeny se záhy objeví další porost. Plevelu ale postačí k přežití málo. Mnoho jeho druhů se stačí rozmnožit prostřednictvím semen ještě, než se chopíte jejich odstraňování. Dokonce i zanedbatelný a zapomenutý kousek kořínku může znovu podnítit růst plevele. Tato neodbytná zeleň často koření ve velkých hloubkách, je odolná vůči mrazům i vysokým teplotám, a tak i přes zorání půdy můžete pozorovat s časem nové výhonky.

Jaké druhy plevele lze zužitkovat?

Na zahradě se mohou vyskytovat ale i velice přínosné druhy plevele, a to jsou:

  • Pampeliška: odborně se jí říká smetánka lékařská. Její použití je všestranné. Z pampeliškových květů lze vařit chutný a zdravý med, nebo i víno. Občas se používají i mladé listy pampelišek do zeleninových salátů pro zpestření chutí.

  • Kopřiva dvoudomá: je velice rozšířeným plevelem, avšak má i blahodárné účinky. Její mladé výhonky je možné zužitkovat k výrobě lahodného špenátu, který doplní tělu potřebné vitamíny a minerály. Skvělé jsou z kopřivy i odvary na vlasy, nebo k popíjení. A dokonce lze kopřivu použít i na zahrádce jako hnojivo. Když necháte listy kopřiv macerovat několik dní v sudu s vodou, vznikne vám velice efektivní prostředek k podpoření růstu rajčat, nebo paprik!
  • Podběl: tato aromatická žlutokvětá rostlinka roste hlavně na těch zahrádkách, kde se udržuje větší vláha. Podběl je výborný sušený k přípravě čaje proti kašli.
  • Merlík bílý: obsahuje mnoho minerálů, vitamínů, aminokyselin a bílkovin. Hodí se zejména k přípravě čerstvých zeleninových salátů.

Jak ochránit pěstované plodiny před plevelem?

Skvělým pomocníkem proti plevelu je pravidelné mulčování půdy okolo pěstovaných plodin. Použít můžete anorganické i organické materiály. Ideální volbou na zahradu je posekaná tráva. Možné je zakoupit i v zahradnictví speciální mulčovací směsi, které jsou většinou složené z různých materiálů, jako je jehličí, kůra stromů, nebo větvičky.

Další efektivní metody odstranění plevele a jeho zužitkování

Pokud se vám nedaří plevele zbavit definitivně manuální cestou, vyzkoušejte například jeho odstranění horkou vodní párou, nebo octovým roztokem. Můžete použít i různé pesticidy, ty se však příliš nedoporučují, protože by mohly poškodit i vaše pěstované rostliny. Plevel odstraněný přírodní cestou nemusíte vyhazovat, dá se zužitkovat výborně i na kompost!

Fotografie: Depositphotos

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]