Hypotéka na chatu má jasná pravidla – pokud je splníte, má určitě smysl, informuje Jitka z Prahy

V dnešním příběhu dostala slovo paní Jitka (45 let) z hlavního města, která se svým manželem žije na jednom velkém pražském sídlišti. Protože si oba přáli i nějaké rekreační bydlení, kam by mohli jezdit na víkendy či dovolené, rozhodli se pro koupi chaty, kterou financovali pomocí bankovní hypotéky. Teď už ale dejme slovo paní Jitce:

Vždycky jsem měla blízko k přírodě a o chatě jsem snila už odmalička

Odjakživa jsem měla strašně moc ráda přírodu – vzpomínám si, že jsme často chodili s rodiči na vycházky do lesa a mě hrozně bavilo např. sbírat houby nebo různé ovoce atd. Žádnou chatu ani chalupu jsme ale nikdy neměli a tehdy jsem to některým svým spolužákům docela záviděla. Chatu jsem si tedy přála už odmala a až v dospělosti jsem si tento sen mohla konečně splnit.

Rozhodnutí pořídit si chatu nepřišlo náhle, ale dlouho jsem o něm přemýšlela

Nebylo to ale okamžité rozhodnutí. Taková chata (pokud má být v dobrém stavu) není úplně nejlevnější záležitost a my s manželem nejsme zrovna bohatí lidé. Proto jsem velmi dlouho přemýšlela, jestli do toho máme jít, a pochopitelně jsem vše probírala spolu se svým mužem. Ten si ale naštěstí přál chatu také, takže jsme se společně dohodli, že si nějakou hezkou pořídíme. Manželova podmínka byla jen ta, že musí být v přijatelné vzdálenosti od Prahy – nechtělo se mu jezdit autem až na druhý konec republiky, což jsem naprosto chápala (ani já jsem nechtěla chatu moc daleko).

S manželem jsme se shodli na tom, že nejlepší bude financování prostřednictvím hypotéky

Následně jsme tedy začali diskutovat o tom, kde peníze na novou chatu vezmeme. Koupit si ji rovnou nepřicházelo v úvahu – nějaké úspory jsme sice měli, ale nebyly zdaleka tak vysoké, aby pokryly celou částku. Rovnou jsme vyloučili také nebankovní půjčky – neměli jsme nikdy v životě žádné dluhy, nejsme ani v žádném registru dlužníků, a tak není důvod, abychom si nepůjčili od banky, kde jsou podmínky podstatně výhodnější. Otázka tedy zněla jednoznačně – vezmeme si klasický spotřebitelský úvěr, nebo raději dáme přednost hypotéce? Pečlivě jsme zvážili obě dvě varianty a nakonec jsme se jednomyslně shodli na hypotečním úvěru.

Tu jsme si vybrali díky jednomu srovnávači úvěrových produktů

Samozřejmě se nabízela možnost sjednat si hypotéku přímo u naší banky, u níž máme oba vedený účet. Nechtěli jsme se ale ukvapit, a tak jsme se rozhodli podívat se i na nabídky konkurenčních bankovních ústavů, jestli někde nenajdeme výhodnější nabídku. Nejdříve jsme se koukali na jednotlivé stránky bank, pak jsme ale narazili na skvělý srovnávač CoolPůjčky.cz, který mimo jiné nabízí i přehledné srovnání hypoték včetně podrobných recenzí a dalších užitečných informací. Ten nám moc pomohl a svoji hypotéku jsme si vybrali právě na něm – mimochodem nakonec od jiné banky, než u které máme vedené účty.

Získat hypotéku na chatu není jen tak – banky mají jasně stanovené podmínky

Ukázalo se ale, že hypotéka na chatu má velmi přísná pravidla a získat ji není zas tak snadné. V první řadě musíte mít dostatek peněz na uhrazení akontace (ty jsme naštěstí měli), dále je nutné, aby chata měla přípojku na elektřinu a zdroj pitné vody. Stavba také musí stát na vlastním pozemku a důležité je i mít vyřešenou přístupovou cestu. Naštěstí v našem případě nic z toho nebyl problém – chata, kterou jsme si vybrali, všechny požadavky s přehledem splňovala, a tak v tomto ohledu schválení nic nebránilo

I když jsme vše splnili, měli jsme měli obavy – nakonec to ale dopadlo dobře

Báli jsme se, že i když splňujeme veškeré požadavky, stejně nám nakonec hypotéku neschválí. Zvláště manžel byl docela skeptický a už skoro počítal s tím, že to dopadne špatně. Nakonec ale přišla dobrá zpráva – hypotéka na chatu nám byla schválena. Měli jsme tedy vše za sebou a už nám zbývalo se jen v chatě zabydlet a vyzdobit si ji podle našeho osobního vkusu.

Na chatě je nádherně, jezdíme tam s manželem, co nejvíc to jen jde

Chatu jsme opravdu vybrali dobře – měli jsme – jak se říká – šťastnou ruku a vybrali skutečně nádhernou chatu ve skvěle dostupné lokalitě, která je od Prahy něco málo přes hodinku cesty autem. Máme navíc štěstí i na skvělé sousedy, se kterými jsme se hned spřátelili a často spolu pořádáme grilování, táboráky a různá posezení u ohně. Celkově jsme tak s chatou 100% spokojení a rozhodně bychom ji nikdy nevyměnili. Vybrali jsme opravdu to nejlepší místo, které jsme si mohli přát.

Hypotéku na chatu určitě doporučuji i ostatním – podle mne se vyplatí

Na závěr bychom vašim čtenářům rádi doporučili nejen pořízení samotné chaty, ale pokud se pro ni rozhodnou, tak určitě na hypoteční úvěr. Hypotéka na chatu má možná na první pohled trochu přísné podmínky, ale pokud máte vybranou chatu na dobrém místě a v dobrém stavu, neměli byste mít problém. Důležité je také uvědomit si svoje finanční možnosti a rozumně se domluvit na splátkách tak, aby vás to zbytečně nezatěžovalo. Spousta lidí se hypotéky bojí, ale často je to úplně zbytečné – splátky nejsou u hypotéky na chatu zas tak vysoké, a pokud máte dostatečné příjmy, není se absolutně čeho bát. Ještě snad jednu věc bychom doporučili – určitě dejte přednost bankovní hypotéce – vyjde vás to levněji než u nebankovní společnosti a je to i bezpečnější.