Nevhodná zimní péče o orchideje dokáže zničit milované rostliny. Pozor na vlhkost a správnou zálivku

Fotografie: Depositphotos

Zimní období může být pro vaši orchidej opravdovou zkouškou. Pokud její péči změněným podmínkám uzpůsobíte, odměnou vám na jaře bude záplava nádherných květů.

Orchidej nalezneme téměř v každé domácnosti. Přestože je původem tropickou rostlinou, skvěle se jí daří i na světlém a teplém místě v domácnosti. Jak je tato rostlina krásná, tak je také marnivá. Orchidej je jedna z nejnáročnějších rostlin, co se týká péče. Musíte pravidelně hlídat a upravovat množství zálivky, působení světla a správný růst kořenů. V zimě mohou být naše podmínky pro orchidej ještě krušnější, a proto je třeba v péči o ni ještě přidat.

Jak orchidej nejlépe připravit na zimu

Aby vám vaše krásná orchidej přečkala zimu, je potřeba už na podzim začít s její přípravou. Těchto pár tipů vás i vaši orchidej na zimu připraví. Díky těmto trikům zimu nejen přečká, ale ještě bude na jaře silnější a krásnější.

Důležité je vybrat vhodné místo

Orchideje milují světlo, ale nesnáší přímé slunce. Květináč správně umístěte do nejsvětlejší místnosti, kde je co nejvíc přirozeného slunečního světla, ale nenechte přímé světlo osvětlovat květináč s orchidejí. Přímé světlo může způsobit žloutnutí a spálení listů.

Nedávejte květináč do průvanu

Pokud jste našli dostatečně světlé místo pro svou orchidej, ujistěte se, že to místo není v průvanu. Orchidej je velmi citlivá na nestabilní teploty vzduchu a jeho proudění. Parapet proto není ideálním místem pro tuto rostlinu. Náhlý pokles teploty může vaši rostlinu oslabit. Na jaře a v létě dokonce může ztrácet poupata.

Fotografie: Piqsels

Sledujte a upravujte množství zálivky

Tato rostlina nemá ráda velké množství vody, ale ani příliš málo vody. Abyste poznali, kolik vody doopravdy potřebuje, zaměřte se na listy a kořeny. Jakmile listy začnou usychat nebo se kořen orchideje barví do šedavé až bílé barvy, je potřeba rostlinu zalít. K zálivce používejte čistou destilovanou vodu o pokojové teplotě. Občas tuto zálivku můžete nahradit nálevem ze zeleného čaje.

Hlídejte vlhkost vzduchu

Jakmile začnete v domácnosti topit, přirozeně se zvyšuje riziko suchého vzduchu. To by vaše orchidej nemusela přežít. Abyste jí zajistili dostatek vlhkosti, postříkejte orchidej občas vodou z rozprašovače. Dno vnějšího květináče také můžete vyskládat kamínky, na ně postavit vnitřní květináč a kamínky na dně postříkat vodou. Vytvoříte tak své květině příjemné vlhké prostředí.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]