Vlhká okna v zimě trápí snad každou domácnost. Kondenzát však může zmizet už za 3 minuty

Fotografie: Depositphotos

Čím větší je teplotní rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou, tím větší vlhkost se drží na vašich oknech. Tato jednoduchá vychytávka vás jí naštěstí rychle zbaví.

Ve chvíli, kdy se vám na oknech objeví kondenzát, je nejvyšší čas začít jednat. V případě, že byste nadměrnou vlhkost ve své domácnosti podcenili, mohlo by to vést ke vzniku plísní. V takových podmínkách se navíc výborně daří virům i bakteriím, které napadají lidský organismus. Za tři minuty však můžete mít po problému s tímto jednoduchým trikem. Nepodceňujte vlhkost ve své domácnosti a buďte vždy o krok napřed.

Proč se okna v zimě zamlžují

Velká míra kondenzátu na oknech může být v některých případech zapříčiněná špatnou montáží oken nebo může být vadné okno samotné. Nejčastější příčiny, proč se na sklech oken drží voda, jsou ovšem vysoká vlhkost v místnostech, nízká pokojová teplota, široký parapet, který brání průchodu vzduchu až k oknu, nebo přeplněný parapet (zpravidla květináči), kvůli čemuž se k oknu nedostane teplý vzduch.

Jak se kondenzátu na oknech zbavit

Abyste z místnosti odstranili veškerou vlhkost a vyměnili vydýchaný vzduch za čerstvý, jednoduše stačí na 3–5 minut otevřít všechna okna v místnosti dokořán. Zavřete dveře a pokud je počasí příjemně teplé, klidně nechte okna otevřená déle. Během 3–5 minut se však vzduch uvnitř místnosti rychle vymění, veškerá vlhkost se vyvětrá, ale teplo vám doma zůstane, i kdyby byl venku veliký mráz.

V zimě je doporučováno větrat krátce, intenzivně, ale častěji. Při opravdu nízkých teplotách není dlouho otevřené okno vůbec příjemné. Přesto je to nezbytné, aby se vlhkost nedržela nejen na oknech, ale i na stěnách a dalších předmětech ve vaší domácnosti. Čím více čerstvého vzduchu si dopřejete, tím více prospějete i svému zdraví. Budete mít více energie a budete mnohem soustředěnější na jakoukoliv činnost.

Fotografie: Depositphotos

Jak předejít vzniku kondenzace

Abyste se vlhkosti nemuseli bát, je doporučováno větrat několikrát denně. Množství větrání se samozřejmě odvozuje od počtu osob v domácnosti a aktivit. Po koupeli nebo sprše je dobré vyvětrat všechnu vlhkost z místnosti pryč. Stejně tak při vaření je doporučováno zapínat digestoř a mírně pootevřít okno, aby veškerá pára mohla z kuchyně unikat.

Zdroj: Xitrosti

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]