Čištění záchodové nádržky na vodu bez zbytečné chemie. Místo, na které se většinou zapomíná, ale péče o něj je nutná

Fotografie: MTSRider18/ Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Že se dá domácnost uklízet bez použití chemikálií, to už se ví. Takto snadno si ale můžete vyčistit i toaletu a nádržku na vodu a zároveň se zbavit všech bakterií.

Na čistotu záchodu jsou kladeny vysoké požadavky. Toaleta je totiž místem, kde se často vyskytují bakterie. Bývá tam teplo, tma a vlhko. Všechny podmínky jsou pro život bakterií velmi příznivé. Abyste ale zabránili šíření těchto bakterií, je potřeba záchod i nádržku na vodu pravidelně dezinfikovat. Tento jednoduchý trik vám s tím pomůže, a navíc se účinně zbavíte vodního kamene, který je postrachem všech instalatérů.

Proč je důležité nádržku na vodu čistit

Doporučováno je čistit nádržku pravidelně hned od samého začátku používání. Uvnitř nádržky je velké riziko usazování vodního kamene, který vám může pěkně znepříjemnit život. Čím větší množství kamene se uvnitř nádržky usadí, tím víc se sníží její správná funkce. Postupně vám může začít špatně fungovat splachovadlo nebo vám kvůli vodnímu kameni začne protékat voda v záchodě.

Co budete k čištění nádržky potřebovat

Abyste nádržku  na vodu vyčistili, vystačíte si se surovinami, které máte běžně doma. Stojí pár korun a vyhnete se tak kupování drahých speciálních čisticích přípravků. K čištění nádržky si připravte horkou vodu, ocet a kyselinu citronovou. Nic víc k vyčištění nádržky potřebovat nebudete. Toto čištění je opravdu velmi snadné a účinné.

Fotografie: Piqsels

Jak nádržku na vodu vyčistit

V každém případě začněte tím, že vypnete přívod vody do nádržky a odpustíte vodu, která tam již byla. Pokud máte nádržku již zanesenou a špinavou, nalijte dovnitř horkou vodu, přidejte ocet a kyselinu citronovou a takto nechte směs uvnitř nádržky alespoň hodinu působit. Následně spláchněte a nechte veškerou směs i s nečistotou odtéct.

Pokud máte nádržku na vodu čistou, ale preventivně ji chcete vyčistit, nalijte dovnitř pouze ocet a nasypte kyselinu citronovou. Chvíli nechte působit a spláchněte. Takto by měla být nádrž na vodu pravidelně udržována, abyste zabránili usazování vodního kamene a následnému poškození splachovacího systému. Čím více vodního kamene vaše voda obsahuje, tím častěji je toto mytí doporučováno.

Zdroj: ThisOldHouse

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]