Jaké stromy lze doma vypěstovat ze semínka a užívat si čerstvě utržené ovoce?

I když máme v dnešní době takřka neomezené možnosti koupit jakékoliv ovoce v kteroukoliv roční dobu, přeci jen to doma vypěstované chutná nejlépe. Dovedete si vzpomenout, jak chutnají jahody z babiččina záhonu? Nebo v létě na zahrádce vypěstované okurky a rajčata?

Dali jsme dohromady pár tipů na ovoce, které můžete vypěstovat doma už ze semínka.

1) Mandarinka

Mandarinkovník je stálozelený keřík, který dorůstá výšky až 4,5 metru a při dodržení pár zásad není nemožné si jej vypěstovat i v našich zeměpisných šířkách.

Rostlina vyžaduje hodně světla, ale ne přímé slunce. Zemina by nikdy neměla být příliž mokrá, ale pravidelná zálivka je důležitá. Ideální čas na vysazení semínka je na jaře nebo na začátku léta a rozhodně je ideální použít semínko z čerstvého ovoce. Když je keřík dostatečně velký, nezapomeňte ho přesadit do většího květináče s čerstvou zeminou, aby mohl dále růst. Stromek obvykle kvete na jaře a ovoce dozrává na konci léta, ale od vysazení můžete čekat až 7 let, než se dočkáte prvních plodů.

2) Citrony

Citronovník ověří Vaši trpělivost. Když pěstujete stromek ze semínka, můžete čekat na sklizeň plodů 5, ale i 15 let. Semínek vysaďte hned několik najednou, je pravděpodobné, že se neujmou všechny. Sazenice vyžadují hodně slunečního záření, ideálně 10-14 hodin denně, vzrostlejším stromkům stačí méně. Také pravidelná zálivka 2-3 týdně je důležitá, citrony milují vodu. Velikost květináče snadno určíte když se podíváte na odvodňovací díry na spodku nádoby. Pokud jimi prorůstají kořínky, je na čase rostlinku přesadit do většího obalu.

3) Avokádo

Pecku z avokáda připravíte pro zakořenění tak, že ji propíchnete dvěmi párátky/špejlemi a položíte na okraj sklenice s vodou tak, že spodní část pecky bude namočena ve vodě. Sklenici pak dejte na teplé místo mimo přímé sluneční záření a nechte klíčit cca 5 týdnů, dokud se neobjeví kořínky.

Při vysazování do půdy by měla část pecky zůstat nezakrytá. Půda by měla být přiměřeně vlhká, rozhodně ne přelitá. Ideální doba na klíčení a výsadbu je v období od března do června. I u avokáda musíte být trpěliví, rostlina může začít plodit od 5 do 13 let.

4) Hrušky

Pro naklíčení semínek hrušky je nejlepší použít rašelinný mech, který umístíte do igelitového sáčku. Semínka do mechu rozmístěte do několika vrstev a zalijte trochou vody, aby mech natáhl vlhkost. Ke klíčení lze místo mechu použít i vata. Přichystaný sáček nechte 70 dní v lednici, poté semena vložte na 2 dny do sklenice s teplou vodou. Hrušky vyžadují dobře odvodněnou půdu, nikdy tedy nepřelívejte. Rostlina by měla být denně asi 6 hodin na slunečním svitu. Čím více slunečního svitu, tím více vody je potřeba. Zalévat je lepší spíš ráno nebo večer než během dne. Hrušeň plodí své první ovoce po 3 až 10 letech.

5) Jablka

Jabloň může být plná překvapení. I když použijete semínka vybrané odrůdy, nemusí být výsledek vždycky stejný. Nezapomeňte také, že stromek může vyrůst do velké výšky. Pokud pěstujete jablka ze semínek, může trvat až 10 let, než sklidíte první plody. Nejprve nasbírejte semínka z čerstvého ovoce, ideálně z více jablek, ne pouze z jednoho kusu. Zvýšíte tak pravděpodobnost úspěchu. Stejně jako semínka hrušky rozmístěte do mechu nebo vaty a v sáčku nechte odpočívat v lednici 80 dní. Klíčky je dobré zakládat na začátku jara a po přesazení do květináče využívat maximálně sluneční svit na okenním parapetu. Zálivka bohatě postačí jednou za 10-12 dní, vzrostlejší stromky snesou i větší rozestupy.

6) Švestky

Švestková pecka je potřeba napřed připravit. Nechte nejprve několik dní vysušit na parapetu a pak rozlouskněte a vyjměte semínko. Poté semínka přes noc nechte ve sklenici vody a druhý den přesaďte do nádoby s kompostem a utěsněte. Nádobu nechte v lednici 6-8 týdnů, dokud se neobjeví kořínky. Naklíčená semena pak přesaďte do půdy, která je z jedné třetiny namixovaná s kompostem. Během klíčení je nutné půdu udržovat mírně vlhkou. Švestky potřebují asi 6 hodin na přímém slunci denně a plody přinesou už po 3 až 5 letech.

7) Třešně

Než můžete zasadit semínko z třešně, je nutné pecky nejprve nechat ve vzduchotěsné plastové nádobě asi 10 týdnů v lednici. Připravená naklíčená semínka je třeba přesadit do čerstvé půdy a mírně zalévat. Zalévejte vždy až když se Vám bude zdát půda moc suchá, třešně potřebují dostatek slunce a dobrou cirkulaci vzduchu v zemině, ideální je písčitá půda a dobrý drenážní systém v květináči. Třešeň začíná plodit po 7 až 10 letech.

8) Broskev

Pecku z čerstvé broskve zabalte nejprve do papírové utěrky a nechte v lednici asi 8 týdnů. Semínka broskve jsou citlivá celý první rok, proto je určitě dobré vysadit jich více najednou. Broskvoně vyžadují hodně slunečního záření, určitě byste měli zvolit místo u okna na jižní straně. Půda by měla být písčitá až jílovitá a květináč dostatečně hluboký s drenáží. Pokud rostlinu přelijete, můžou kořínky začít brzy hnít. Stromek by měl začít plodit po 3-5 letech.

Obrázky: pixabay