Jednoduché způsoby, jak zamezit vzniku plísně v domácnosti a co dělat, když už vás trápí

Jedním z problémů, se kterým se v některých, a zdaleka nejen starších domech a bytech, můžeme setkat, je vznik plísně na zdech a stropech. Nejčastější místností, která je plísní zasažena, je kvůli přirozeně vyšší vlhkosti zejména koupelna. Nicméně plíseň může napadnout i stěny v dalších místnostech, především v suterénu a v podkroví.

A právě nadcházející podzimní počasí, spojené s nedostatečným větráním, vzniku plísní nahrává. Je třeba si uvědomit, že plísně zdaleka nepředstavují pouze problém estetický, ale také zdravotní, odborné studie prokázaly, že dlouhodobý pobyt v místnostech postižených plísněmi, vede ke vzniku nejrůznějších alergií a dalších dýchacích problémů.

Pečlivost při stavbě i používání ventilátorů

Pokud právě stavíte nový dům či rekonstruujete váš starší dům, věnujte vždy velkou pozornost použití kvalitních materiálů, jako je například vodoodpudivá malta a beton, a také správnému použití a instalaci nejrůznějších izolací. Tyto věci totiž mají na pravděpodobnost případného vzniku plísně zásadní vliv.

Další řešení, jak vlhkost v místnostech snížit, představují odvlhčovače, které můžete v místnostech pravidelně používat. Speciálními druhy těchto odvlhčovačů jsou také větráky v koupelně či digestoře v kuchyni, jejichž používání by mělo být samozřejmostí.

Boj s plísněmi

Když už se u vás doma plíseň objevila, je vždy nutné zjistit, co bylo její příčinou, a případně opravit omítku, tapetu, prasklinu či dlaždici, která její vznik podmínila. Dále si můžete zvolit ze dvou cest, jak plíseň odstranit.

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí volí cestu zakoupení speciálního prostředku proti plísni, který je většinou velmi chemicky agresivní a plísně odstraní. Pokud nechcete používat chemii, existují i přírodní prostředky, které v boji s plísní účinně fungují, například jedlá soda, ocet, citronová šťáva či tea tree olej.

Fotografie: Pixabay

Většinou stačí jejich smíchání s vodou a aplikace pomocí starého kartáčku či lahvičky s rozprašovačem na postiženou oblast. Po několika minutách plíseň jednoduše setřete.

Úvodní Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]