Když vám úklid nejde od ruky, může to být proto, že věříte známým mýtům

Aby se nám v našich obydlích žilo příjemně, je potřeba čas od času provádět úklid. Ten zajistí nejen příjemné prostředí, ale především zdravé. Péčí o domácnost odstraňujeme nahromaděné nečistoty a prach na nábytku, podlaze, či jiných površích. Čistících prostředků moderní doba nabízí požehnaně. Stačí si jen vybrat.

V dřívějších dobách však ženy neměly k dispozici tak velký výběr produktů, či dokonce nebyly k dostání žádné, proto přistupovaly k alternativám. Používaly to, co bylo po ruce. Ohledně péče o domácnost však panují jakési nesrovnalosti a mýty. Jaké to jsou?

Nejčastější mýty na téma úklid

Pojďme si tedy ujasnit některé teze, které mezi lidmi nejčastěji ohledně uklízení kolují.

Mýtus první

Aby byly povrchy skutečně čisté, musíte použít přípravky s chlorem. Produkty obsahující chlor jsou vhodné k bělení povrchů a dezinfekci, avšak při odstraňování ulpívajících nečistot nezabírají. K těmto účelům je potřeba použít jiný čistící přípravek, nejlépe s mírným abrazivním účinkem. Tekuté písky jsou v některých případech ideální volbou.

Mýtus druhý

Okna vyleštíte nejlépe novinami. To platilo v dřívějších dobách, kdy noviny se vyráběly z jemnějšího materiálu. Moderní tisk vám kýžený efekt dokonalého vyleštění oken nedopřeje.

Mýtus třetí

Příjemná vůně rovná se čistota. Mnohé reklamy avizují, že jejich produkty (osvěžovače vzduchu například) zaručeně pomohou odstranit nečistoty bez nutnosti povrchy umývat, tak to ale nefunguje.

Příjemné aroma nemusí vždy znamenat dokonalou čistotu. To se týká i praní prádla. Přehnaně aromatické prádlo může maskovat nedostatečně vyprané tkaniny, v kterých se mohou množit mikroorganismy.

Fotografie: Freepik

Mýtus čtvrtý

Ocet je univerzální čistící prostředek. Některé hospodyňky jej rády používají na čištění skvrn v koupelně a v toaletě, k umývání oken, nebo k uvolnění ucpaného odpadu. Za jistých podmínek může ocet fungovat, avšak rozhodně není univerzální. Nesmíte jej použít na omývání dřevěných, mramorových, nebo kamenných povrchů. Tyto materiály by mohly následně vyblednout.

Další „úklidové“ mýty

Další mýtus se týká odstraňování skvrn od vína nebo inkoustu pomocí laku na vlasy. Před několika desítkami let tento trik fungoval naprosto skvěle. To však bylo zapříčiněné tím, že vlasové laky obsahovaly alkohol. Mnohé moderní výrobky jej již neobsahují, proto je jejich použití v tomto směru zcela neúčinné.

Mýtus šestý je spojen s praním prádla v chladnější vodě. Některé jemné tkaniny jsou skutečně náchylné na vysoké teploty a mohly by se jimi poškodit. Pokud ale máte oblečení silně znečistěné, je potřeba pračku nastavit na vyšší stupně (nad 40 stupňů Celsia). Jedině tak se skvrn dokonale zbavíte.

Úvodní Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]