Monstera: Královna všech pokojovek, která vyžaduje jednoduchou péči. Pěstovat ji zvládne každý

Fotografie: Depositphotos

V průběhu několika let se monstera stala jednou z nejmódnějších a nejoblíbenějších pokojových rostlin. Poradíme vám, jak se o ni ale správně starat a co vše potřebuje.

Monstera pochází z Jižní a Střední Ameriky. Patří do čeledi obrázkových neboli Aracea. Ve svém přirozeném prostředí ji pokrývá rovníkový prales, táhnoucí se od Mexika přes Bolívii až po Panamu. Vyznačuje se přepychovými a kožovitými listy, které připomínají srdíčko. Zralé exempláře získávají zářezy v listech a povislých vzdušných kořenech. Její neobvyklý vzhled není pouze dekorativní hodnotou, ale že kromě estetických vjemů zajišťuje rostlině správné větrání.

Nejideálnější půda a optimální teplota

Při pěstování monstery se osvědčí použití lehkého a nadýchaného rašelinového substrátu . Taková půda poskytne rostlině potřebné větrání. Alternativně můžete zvolit univerzální zahradnickou zeminu, ale vyplatí se ji smíchat s perlitem v poměru 3:1. Perlit je křemenný minerál vulkanického původu. Vyznačuje se naprostou sterilitou a chemickou neutralitou, díky čemuž dokonale provzdušňuje substrát a podporuje ukládání vody.

Fotografie: Pixabay

Je to rostlina , která se skvěle hodí pro amatérské i domácí pěstování. Optimální teplota pro pěstování monstery je 20 stupňů Celsia. Díky velkému adaptivnímu spektru se dokáže rychle a dobře přizpůsobit teplotnímu rozsahu od 15 do 30 stupňů Celsia. Citlivost na příliš rychlé změny teplot znamená, že monstera by neměla být stát v blízkosti topidel a kamen (podzim/zima) a balkonů (jaro/léto). Monstera je velmi tolerantní ke světlu, ale nemá ráda přímé sluneční světlo.

Zalévání a hnojení monstery

Zálivka je rozhodně jedním z nejdůležitějších kroků správné péče o monsteru. Rostlina nemá ráda příliš vlhkou půdu, proto se doporučuje na jaře a v létě ji jednou týdně vydatně zalévat. Po uplynutí hodiny se vyplatí vylít vodu nahromaděnou v základněZabráníte tak nechtěnému přetečení. Na podzim a v zimě, kdy rostlina přechází do vegetativního stavu, je zálivka výrazně omezena. Stačí pamatovat na zálivku jednou za 10 až 14 dní a nejlépe až tehdy, když si všimnete, že je vrchní vrstva zeminy zcela suchá.

Pokud chcete, aby monstera rychle a krásně rostla, je lepší nezapomínat na pravidelné hnojení. Provádí se pouze v jarním a letním období, nejlépe od začátku března do konce srpna. Doporučená frekvence napájení je jednou za dva nebo tři týdny. Pro tento účel se vyplatí vsadit na vícesložkové a tekuté hnojivo, určené pro zelené rostliny, a biohumus smíchaný s vodou určenou k zálivce. Na podzim a v zimě rostlina vegetuje, což znamená, že hnojení by mělo být úplně zastaveno.

Co dále o monsteře vědět?

Monstera je plazivá rostlina a v přírodních podmínkách roste na kmenech stromů. Pokud se rozhodnete pěstovat ji doma, musíte pamatovat na vhodnou podporu. Nejlepší je použít bambusové nebo dřevěné kůly obalené vlhkým mechem, po kterých bude moci rostlina volně šplhat. Takto připravená podpěra poskytne upevňovací bod pro vzdušné kořeny.

Fotografie: Pixabay

Ve Střední a Jižní Americe je považována za užitkovou rostlinu. Je ceněna hlavně pro své jedlé hlavičky semen, které chutnají jako kombinace ananasu a banánu. Nedoporučuje se jíst mladé plody, protože mohou způsobit zánět sliznice. Vzdušné kořeny rostliny používají místní lidé k výrobě lan a košů. Její tkáně obsahují mléčnou šťávu obsahující velké množství šťavelanu vápenatého, chemické sloučeniny, která mimo jiné chrání rostliny proti slimákům.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]