Nejlepší pokojové rostliny pro filtraci vzduchu podle organizace NASA

Sice to nevidíme, ale vzduch kolem nás je plný toxinů. To je hlavní důvod, proč se NASA rozhodla provést výzkum a zjistit, které rostliny dokáží nejlépe filtrovat ze vzduchu toxické látky. Můžete si k tomuto účelu samozřejmě pořídit čističku vzduchu, ale průzkum NASA ukázal, že většina běžných pokojových rostlin je má skvělý účinek při detoxikaci prostředí.

Vzduch se plní toxiny u vás doma, ale i v práci. Je to způsobeno řadou každodenních věcí, které ze svých životů jen těžko vyškrtneme. Formaldehyd můžete například najít v papírových sáčcích a syntetických vláknech, zatímco trichlorethylen je součástí barev v tiskárně. Existuje ovšem mnoho způsobů a pokojových rostlin, které vám s tím pomohou. Mezi nejoblíbenější a nejběžnější patří:

  • Chryzantéma,
  • Dracena červená,
  • Toulitka Andréova,
  • jakýkoli druh palmy.

Toulcovka

Mezi další velmi běžné a krásné rostliny, které si můžete dát domů a zajistit si tak čistější vzduchu, je tzv. Toulcovka (Spathiphyllum), které se také říká Peace Lily. Jedná se o stálezelenou rostlinu, o kterou je úžasně snadná péče. Nemusíte ji totiž pravidelně zalévat. Pokud na ni jednou zapomenete, tak se nic nestane.

Díky tomu u většiny lidí vydrží dlouho a nestává se příliš, že byste museli běžet do květinářství pro nový kousek (leda, že byste chtěli další). Na rozdíl od kvetoucích rostlin nevyžaduje přímé sluneční světlo. Dávejte si ale pozor, pokud máte doma domácí mazlíčky, nebo malé děti. Při konzumaci je mírně toxická. Při malém množství nijak extrémně neublíží, ale nejlépe vašim drobečkům asi nebude.

Tchynin jazyk

V Čechách je nejznámější pod tímto označením, ale říká se jí také Tenura (Sansevieria trifasciata) nebo hadí rostlina. Jde o jednu z nejlepších interiérových rostlin, které můžete najít. Vyžaduje velmi malou údržbu, je efektivní pro detoxikaci prostředí a vypadá nádherně. Stálezelená trvalka roste, potřebuje jasné světlo, ale nedávejte ji tam příliš, jinak ji zahubíte.

Břečťan

Břečťan známe úplně všichni. Většina z nás ho využívá venku, protože se dobře šíří a je skvělý jak na ploty, tak na exteriér domu. Podle odborníků se ovšem jedná o jednu z nejlepších variant pro odstraňování toxinů přenášených vzduchem. Uvnitř domu se nejlépe udržuje a nebude se tam šířit tak agresivně, jako venku. Nemusíte se proto bát, že byste ho měli po celém bytě.

Fotografie: Flickr

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]