Myčka šetří čas a práci, ale je třeba ji používat s rozvahou. Nepatří do ní například termoska, či dřevěné nádobí

Fotografie: BydlímeÚtulně

Mytí nádobí v myčce je nejenom rychlejší, ale může být i ekonomičtější. Každé nádobí se však do myčky nehodí. Tyto kousky byste měli raději vždy umýt ručně.

Mezi nejnudnější každodenní činnosti patří bezesporu mytí nádobí. Díky automatické myčce na nádobí se této nepříjemné činnosti můžete částečně snadno vyhnout. Před ručním mytí nádobí však zcela neutečete. Některé kousky nádobí byste do myčky nikdy dávat neměli. Správným používáním myčky můžete zlepšit kvalitu jejího mytí, a dokonce prodloužit její životnost. Toto nádobí byste do myčky rozhodně přidávat neměli.

Jaké předměty do myčky nedávat

Aby bylo nádobí po skončení mycího programu dokonale čisté a zářivě lesklé, měli byste všechno mastné nádobí před vložením do myčky opláchnout horkou vodou. Veškeré přilepené zbytky jídla mohou ucpat filtr myčky, čímž sníží mycí funkci myčky, nebo celou myčku nenávratně poškodí. Pravidelnou údržbou a čištěním myčky i filtru můžete spoustě problémům předejít. Toto je univerzální seznam nádobí, které do myčky rozhodně nepatří.

Dřevěné nádobí

Horká voda a vysoká teplota v myčce mají nepříznivý vliv na všechno dřevěné nádobí. Ať už do myčky vkládáte vařečky, obracečky nebo dřevěná prkénka s největší pravděpodobností myčka brzy poškodí vzhled i strukturu tohoto nádobí. Dřevo navíc snadno absorbuje veškeré bakterie i pachy přítomné uvnitř myčky. Dřevěné nádobí proto myjte vždy ručně s trochou obyčejného přípravku na nádobí, a následně nechte toto nádobí vždy důkladně vyschnout.

krájecí prkénko
Fotografie: Freepik

Do myčky nepatří termosky

Před tím, než vložíte svůj termohrnek do myčky, přesvědčte se na pokynech výrobce, jestli je k tomuto způsobu mytí vůbec určen. Většina termosek totiž do myčky nepatří. Silný proud vody může proniknout do různých vrstev této nádoby. To vede nejen k poškození materiálu, ale také ke ztrátě tepelné funkce.

Litinovou pánve a zapékací mísy

Většina pánví se pro mytí v myčce nehodí. Vlivem mycího cyklu může dojít k poškození jejich nepřilnavého povrchu. Pro dlouhou životnost pánví, wok pánví a litinových hrnců toto nádobí myjte vždy ručně. Trochou soli a oleje navíc můžete předejít jejich zrezivění nebo popraskání. Zapékací mísy s vrstvou připáleného tuku nejúčinněji vyčistíte pomocí jedlé sody.

Porcelánové talíře

Na toto jemné nádobí má myčka příliš silný proud vody. Porcelán a křišťál mohou silný proud vody a vysoká teplota během mycího programu poškodit. Vzácné kousky svého servisu raději vždy umývejte ručně. Předejdete tak nejen vyblednutí barvy, ale i naštípnutí nebo úplnému rozbití tohoto křehkého nádobí.

Ručně myjte i lis na česnek a struhadlo

Lepkavé kousky česneku z lisu mohou snadno ulpět na stěnách nebo filtru myčky. Abyste lis mohli do myčky vložit, museli byste ho nejprve důkladně vyčistit. Totéž platí i pro mytí struhadla. Jelikož většina nečistot zůstává v jednotlivých otvorech struhadla, myčka si s touto špínou neporadí.

Do myčky nepatří ani tenké ostré nože

Během mycího programu může i ta nejdražší a nejkvalitnější ocel postupně otupit. Ostré nože navíc mohou poškodit měkký plast uvnitř myčky, nebo poškodit další nádobí v myčce. Pokud máte uvnitř myčky speciální přihrádku, můžete do ní nože vložit. V opačném případě dejte raději přednost ručnímu mytí.

Nedávejte do myčky měděné a hliníkové nádobí

Veškeré měděné hrnce, pánve nebo hrníčky se mohou během mytí v myčce poškodit. Zářivá měděná barva ztmavne a zmatní. Svou barvu v myčce na nádobí ztrácí i hliníkové nádobí. Ruční mytí je vždy ta nejlepší volba, jak zachovat své nádobí v co nejlepším stavu.

Zdroj: Bonasavoir

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]