Při výběru pánve je třeba zohlednit i zdravotní rizika. Možným připalováním pokrmů to nekončí

Fotografie: Lcarsdata / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Věnujte pozornost materiálům, ze kterých je vyrobeno nádobí ve vaší kuchyni. Při nevhodném zacházení totiž mohou některé z nich ohrozit vaše zdraví.

Kvalitní nádobí z pořádného materiálu je nezbytnost každého dobrého kuchaře. Příprava jídel v nevhodných hrncích je nepohodlná, má vliv na výslednou chuť pokrmů, ale hlavně na lidské zdraví. Některé materiály totiž obsahují škodlivé látky, které se mohou hromadit v těle – obzvlášť vaříte-li v nich denně. Bez ohledu na to, jak dobře se vaří v hrncích po prababičce, bude možná lepší se s nimi rozloučit. Zjistěte, jaké materiály jsou pro vaření nevhodné.

Zdraví škodlivý hliník

Přestože moderní výrobci již nevyrábějí nádobí z hliníku, někteří mohou mít staré pánve a hrnce stále doma. Hliníkové nádobí je však nejen nepraktické, ale také zdraví škodlivé. V hliníkových hrncích by se rozhodně neměl vařit džem, kořeněná jídla, smažit a dusit zelenina, nakládat okurky, rajčata nebo zelí. Přírodní kyseliny v nich obsažené hliník ničí, čímž se kov dostává do jídla a poté do těla. Kovové částečky se uvolňují i při mytí nádobí, obzvlášť při použití drátěnky.

Smaltované nádobí jedině nepoškrábané

Pokud máte doma nádobí ze smaltu, důkladně si ho prohlédněte. Smaltované nádobí je totiž zdravotně nezávadné přesně tak dlouho, dokud na něm není jediný škrábanec. Pokud dojde k jeho poškození, začíná docházet ke korozi kovu pod smaltem. Poté vám hrozí otrava těla škodlivými látkami, které se z něj začnou uvolňovat. Pokud se takových hrnců nechcete vzdát, pečlivě je pravidelně kontrolujte a snažte se je nijak nepoškodit.

Teflonová pánev na sporáku
Fotografie: Freepik

Zdánlivě bezchybný teflon

Pokud jste fanoušci teflonu, zpozorněte. Může se zdát, že je to dokonalý povlak. Potraviny se na teflonové pánvi nelepí a velice snadno se čistí. Teflonové nádobí však lze zahřát pouze na 180 °C. Vyšší teploty způsobí vznik mikrotrhlin na nádobí. To stejně jako v případě jiných materiálů vede k interakci potravin s kovem. Vaše tělo z takových „doplňků stravy“ nebude mít radost. Moderní výroba nabízí široký sortiment nádobí z nejrůznějších materiálů, věnujte tedy pozornost jejich výběru i následné péči.

Zdroj: Sovkusom

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]