Zázvorový lék pro nemocnou orchidej. Rostlina zanedlouho opět potěší novými květy

Fotografie: Depositphotos

Skomírající orchidej s poškozenými kořeny lze zachránit. Potřebujete k tomu jen několik věcí, které najdete u sebe v domácnosti.

Skoro každému pěstiteli se občas stane, že i přes veškerou péči začne orchidej chřadnout, její listy ztrácí na pevnosti a žloutnou a v nejhorším případě dochází i k celkovému uhnití kořenů. Existuje však osvědčená metoda, jak oblíbenou rostlinu znovu přivést k životu, a to bez použití drahých přípravků. Díky těmto jednoduchým trikům zajistíte orchideji natolik příznivé podmínky, že znovu ožije a zanedlouho vás potěší novými květy.

Zázvorový lék pro nemocnou orchidej

Nejprve je třeba rostlinu na léčení připravit. Pokud orchidej přišla o všechny životaschopné kořeny, musíte jejich uhnilé zbytky zcela odstranit. Poté se již můžete vrhnout na přípravu roztoku ze zázvoru. Rozdrťte kousek neoloupaného zázvoru a smíchejte ho s půl litrem pramenité vody. Nechte pár hodin macerovat, přelijte do rozprašovače a listy rostliny hojně postříkejte po celé ploše. Zázvor působí antisepticky a ochrání oslabenou rostlinu před plísněmi, škůdci a jinými patogeny.

Kokos poslouží jako zdroj vláhy

Pro další krok v záchraně orchideje potřebujete květináč a lisovaný substrát z kokosového vlákna, které seženete v každém obchodě se zahradnickými potřebami. Umístěte orchidej se substrátem do květináče a zalijte substrát vodou o pokojové teplotě. Vodou nasáklá kokosová vláka poskytnou rostlině dostatek vláhy a potřebných živin. Substrát kontrolujte a podle potřeby vodu pravidelně doplňujte, aby byl substrát stále vlhký.

Kvetoucí orchidej s kořeny v pozadí
Fotografie: Freepik

Orchidej zachrání igelitový sáček

V poslední etapě záchrany se o potřebné podmínky pro orchidej postará obyčejný igelitový sáček. Sáčku ustřihněte nůžkami oba rohy, nasaďte ho přes rostlinu a dole ho zajistěte. V sáčku se tak udrží dostatek vlhkosti, kterou orchidej potřebuje, ale zároveň díky dírkám v rozích nepřestane cirkulovat vzduch. Listy brzy získají na barvě, začnou být pevnější a zanedlouho se objeví nové kořeny. To už bude rostlina dostatečně silná a budete ji moct přesadit nastálo do vhodného květináče.

Zdroj: Retete-usoare

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]