Oblíbená pokojovka s překrásnými listy, u které je ale nutné pravidelně sledovat jejich stav

Fotografie: Freepik

Jednou z nejoblíbenějších pokojovek je monstera, která se pyšní nádhernými listy. Právě ty ale mohou trpět různými neduhy, objevují se na nich černé nebo žluté skvrny. Zjistěte, jak si s tímto problémem poradit.

Pochází sice z deštného pralesa, ale monstera se zabydlela i v českém prostředí. Tyto rostliny jsou populární v domácnostech i kancelářském prostředí, protože mají krásné velké a tvarované listy, navíc nepotřebují příliš náročnou péči a odvděčí se rozrůstáním do velkých rozměrů. Jak ale o monstery pečovat, aby vypadaly jako v Amazonii? Proč byste měli zbystřit, když se na listech objeví černé nebo žluté skvrny?

Klíčem ke krásné monsteře je umístění

Monstera pochází z jihoamerických deštných pralesů, z toho důvodu je důležité její umístění, které je klíčové k jejímu krásnému vzhledu a bohatým listům. Právě poškozené listy nebo skvrny na listech také poukazují na špatné umístění nebo nesprávnou péči. Rostlinu proto umístěte v dostatečné vzdálenosti od topení, umožněte jí přísun čerstvého vzduchu s dostatečnou vlhkostí, ale zamezte průvanu, který je pro monsteru smrtelný.

Fotografie: Freepik

Co znamenají černé skvrny na listech monstery?

Monstery se často používají jako dekorace také v moderních a kancelářských interiérech, ale právě na těchto místech se objevují na listech monstery černé skvrny. Co s tím? Jednoznačně monstera trpí, protože je vystavena průvanu nebo proudění klimatizace. Nejprve proto rostlinu přemístěte na vhodnější místo, kde jí nebude zima a nebude na ni foukat. Monsterám se nelíbí u dveří a oken, byť mají rády světlo, nepotřebují pro svůj růst přímé sluneční paprsky a tmavší místo jim vůbec neuškodí.

Černé skvrny se žlutým okrajem

Listy monstery mohou mít černé skvrny také se žlutým ohraničením na krajích, jedná se často o listovou skvrnitost a není výjimkou, že se rostliny s tímto plísňovým onemocněním dokonce prodávají v obchodech nebo hobbymarketech. Nejvhodnější je odstranit postižené listy hned po zjištění nákazy a ošetření zbylých listů správným fungicidem, který zamezí šíření onemocnění. V opačném případě může dojít k úhynu rostliny.

Fotografie: Freepik

Proč listy monstery žloutnou?

Listy rostliny mohou také zežloutnout, nejčastěji ve spodní části. V tom případě rostlina trpí přebytkem vody nebo se voda dostává přímo na listy. Přestože se jedná o rostlinu z deštného pralesa, daří se jí v rašelině nebo v květníku s patřičnou drenáží pro odvodnění. Při přílišné zálivce rostlina odumírá, vhodnější je proto zalévat až ve chvíli, kdy je půda suchá. Listy pravidelně otírejte od prachu pomocí vlhké houbičky, rostlině se bude lépe dýchat a nebude vypadat zanedbaně.

Pozor na jedovaté listy

Monstera potřebuje dostatek prostoru, protože se při správné péči rozrůstá do obrovských rozměrů, je proto na místě ji každé dva roky přesadit do většího květníku. V domácím prostředí však nezapomeňte na to, že listy monstery jsou jedovaté, proto s ohledem na malé děti a domácí mazlíčky umístěte květníky jen tam, kde k nim nebudou mít tito nenechavci přístup.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]