Oleandr na zahradě přežije i ty nejchladnější dny v zimě. Díky jednoduché péči bude na jaře kvést jako nikdy předtím

Fotografie: Depositphotos

Všechny rostliny potřebují důkladnou péči, ovšem málokteré přežijí zimu venku. Oleandr to ale díky jednoduchým opatřením zvládne skvěle.

Oleandr obecný je rostlina, která do spousty zahrad vnáší nádech středomořské atmosféry. Celé léto okouzluje krásnými květy, na podzim se pak s tímto pohledem jen těžko loučí. Chcete, aby váš exemplář přečkal zimu bez úhony a v další sezóně vypadal opět úžasně? Může vůbec taková rostlina přežít zimu na zahradě? Chcete-li toto dilema vyřešit, seznamte se s vlastnostmi tohoto krásného keře a zjistěte, jak zařídit, aby přezimoval.

Co byste měli vědět o oleandrech

Tyto rostliny se hojně vyskytují v oblasti Středomoří. Keř oleandru je atraktivní z mnoha důvodů. Za prvé, má nádherné, voňavé květy. Jejich sladká vůně je jen jednou z mnoha předností tohoto druhu. Květy jsou plné nebo jednotlivé, barevné a poměrně velké. Oleandr obecný vytváří květy v intenzivních barvách. Mohou být žluté, růžové, lososové, bílé, červené nebo intenzivně oranžové. Mají specifický tvar a objevují se od května do září, tedy po celé léto.

Jelikož pochází ze středomořské oblasti, jsou oleandry přizpůsobeny mírnému klimatu a krátkým zimám, během nichž teplota pravděpodobně neklesne pod bod mrazu. Rostlina si sice dokáže poradit i s krátkými mrazíky, kdy teplota neklesne pod -5 °C, ale takového teplotního šoku ji raději ušetřete. Z tohoto důvodu se oleandry na zahradě pěstují v květináčích, takže se snáze přemisťují v závislosti na povětrnostních podmínkách.

Jak o oleandr pečovat v zimě

Při zimním spánku by měly být rostliny ponechány v klidu. Neměly by se hnojit a neměly by se provádět ani žádné jiné úpravy. A co zalévání? V případě oleandrů je potřeba to omezit, ale nepřestávat. Kořenový bal by neměl úplně vyschnout. K zajištění dobrých podmínek pro odpočinek rostlině stačí jednou týdně trochu vlažné vody. Oleandry se rychle regenerují a nevyžadují příliš dlouhé zimování. Již na přelomu února a března se můžete vrátit k častější a vydatnější zálivce. V dubnu pak přijdou na řadu hnojiva, jejichž účelem je stimulovat kvetení oleandrů.

Fotografie: Pixabay

Klíčovým jarním ošetřením je temperování oleandrů, než je vrátíte zpět do zahrady. Přes zimu jsou odstaveny od silného slunečního záření, takže by se mohly spálit. V jejich prospěch by navíc nehrály ani jarní mrazíky. Z těchto důvodů květináče s oleandrem berte zpočátku jen na pár hodin denně na zastíněné místo nebo volte pouze zamračené dny. Až pomine riziko nízkých teplot ve večerních hodinách, mohou se rostliny definitivně vrátit do zahrady.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]