Osvědčené domácí repelenty, které pomohou v boji proti komárům

Během léta jsou komáři všude a kousance od nich něčím všudypřítomným a nemůžete proti tomu nic udělat. To ale není úplně pravda. Ve skutečnosti můžete svůj domov ochránit poměrně snadno. A ještě k tomu si dopřejete krásné rostliny a bylinky, které můžete využít i v kuchyni. Komárům se líbí světlo, teplo a vlhkost. Proto jsou v létě tak aktivní. Některé vůně jim ale příjemné nejsou a právě na ty byste se měli nejvíc soustředit. O jaké se jedná?

Citronovo-eukalyptový olej a levandule

Komáři nemají rádi výrazné vůně v obecném měřítku. Kombinace citrusů s eukalyptem je klasický přírodní repelent, který se používá již od 40. let 20. století. Navíc se tato složka přidává do i repelentů, které seženete v obchodě. Dejte ale pozor, protože tato směs není vhodná pro děti do tří let. Mohla by jim poškodit pokožku, protože ji mají jemnou a jedná se o silný koncentrát.

Levandule je proti komárům hojně využívaná a poměrně známá. Její pronikavá vůně jim vadí, takže se jí vyhýbají. Pro lidi je ovšem velmi příjemná a jde také o krásnou rostlinu. Neváhejte proto a hned si ji pořiďte. Použít ale můžete i levandulový olej. Ten nejen komáry odpuzuje, ale také po kousnutí dokáže zklidnit pokožku. Využít ho proto můžete před i po kousnutí.

Skořicový a tymiánový olej

Skořici asi běžně dáváte jen do ovesné kaše a do štrůdlu, ale podle studií jsou také skvělým odpuzovačem komárů. Skořicový olej prý dokáže zabít jejich vajíčka a dospělé jedince odradí dostatečně na to, aby vás neobtěžovali.

Kapalinu můžete rozstřikovat na kůži i oblečení, ale také na pohovku nebo rostliny. Dávejte si ale pozor s dávkováním, protože byste si mohli podráždit kůži.

Tymián je skvělý nejen v kuchyni, ale také při boji s komáry. Na českém trhu dokonce můžete sehnat roztok v rozprašovači, který je tymiánu založený. A funguje nejen na komáry, ale také klíšťata. Využít ale samozřejmě můžete i tymiánový olej. Stačí jen pár kapek a budete mít ochranu jistou. Jeho pěstování v domácnosti také pomáhá, protože je dostatečně aromatický. Vyzkoušet můžete také:

  • Sójový olej
  • Citronellu
  • Olej z čajovníku,
  • Olej z řecké šanty kočičí

Geraniol a nimbový olej

Geraniol je organická sloučenina, která se přidává do kosmetiky. Najít ji můžete jako hlavní složku růžového oleje, oleje citronelly a oleje trávy voňatky Martinovy. Zakoupíte-li si jeden z nich a budete ho používat na svou pokožku a oblečení, budete dostatečně chráněni.

Účinnost nimbového oleje jako repelentu je diskutabilní, ale rozhodně ho můžete vyzkoušet. Snadno ho sežene i v Čechách za poměrně slušnou cenu. Odborníci by vám ho jako repelent zřejmě nedoporučili, protože může způsobit podráždění kůže. Rozhodnutí je ale samozřejmě na vás. Jeho aplikace bude možná vhodnější na oblečení, než přímo na kůži.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]