Pěstování bobulovitého ovoce v květináčích není vůbec složité

Bobulovité ovoce, jako jsou jahody, maliny, borůvky a další, lze pěstovat v květináčích. Tudíž nevadí, když máte jen malou zahrádku, balkon či dokonce bydlíte v bytě a zahrádku ani balkon nemáte. Pěstování není složité, stačí jen vybrat správný truhlík a umístění.

Veškeré plodící rostliny, ať už jsou v zemi či truhlíku, produkují nejvíce plodů, když jim umožníte pobyt na plném sluníčku. Dopřejte jim takové místo, kde budou mít denně 6 až 8 hodin sluníčka.

Rosliny pěstované v nádobách potřebují četnější zálivku, než rostliny v zemi. Bobule mají tendence usychat, když je pěstujete v nádobách a zanedbáváte zálivku. Každý den je nutné kontrolovat, zda má půda dostatek vlhkosti. Ovšem zase pozor, aby nestály ve vodě. Příliš mokrá půda také není dobrá.

Ideální nádoba pro pěstování je taková, která má drenážní otvory, což umožňuje kořenům prorůstat skrz hlínu, a také se nestane, že budou stát rostliny ve vodě a hnít. Drenážními otvory nadbytečná voda vyteče.

Maliny v květináči

Pro tento typ pěstování je nutné vybrat správnou odrůdu. Jde o beztrnné a trpasličí odrůdy. Při sázení je důležité, aby měla malina dostatek místa. Zasaďte ji dostatečně hluboko. Vhodný je tedy větší kontejner. Pořiďte si také přímo substrát pro pěstování v kontejnerech. Potřebovat budete i hnojivo, které lze také koupit již přímo určené pro pěstování bobulovitého ovoce.

Než začnou plodit, musíte se obrnit trpělivostí, trvá to přibližně rok. Všechny mrtvé výhonky musíte prořezávat, jinak by bránily v růstu novým větvičkám. Zároveň jej i tvarujte, aby nerostl jak se mu zlíbí.

Borůvky v květináči

Potřebovat budete středně velký kontejner nebo velký květináč. Může být i větší kontejner, to záleží na vašich možnostech. Vhodný je substrát pro azalky, kamélie, rododendrony. Hladina pH by měla být přibližně něco mezi 4,4 – 5,5. Hnojivo přidejte na počátku a konci jara. I zde je nutné prořezávat mrtvé větvičky. Borůvky potřebují jeden až dva keříky, které se vzájemně opylují. Existují však i odrůdy, které jsou tzv. samosprašné a produkují dostatečné množství plodů. Ideální teplota se liší podle dané odrůdy.

Jahody v květináči

Na rozdíl od jiného bobulovitého ovoce mají jahody malý kořenový systém, proto je lze bez potíží pěstovat v květináčích, které však musí být prostorné. Každá rostlinka má ráda dostatek místa. Nemáte-li dost místa na zemi, lze květináče i pověsit. Podle typu jahod probíhá i sadba. Pro pěstování jahod je ideální substrát přímo určen pro bobule. Pravidelně hnojte a odstraňujte veškeré odumřelé části.

Trpasličích/květináčových odrůd existuje spousta. Proto si vždy zjistěte co nejvíce informací o pěstování dané odrůdy. Mohou mít rozdílné požadavky.

Fotografie: Pixabay