Podzemní skleník zvládnete vybudovat i na své zahradě. Přináší řadu výhod

Pod pojmem skleník si většina z nás představí jednoduchou stavbu ze skla nebo plastu, která slouží pro pěstování rostlin, které pro svůj růst vyžadují specifické podmínky, především vyšší teplotu a vlhkost. To je pravda, ale poslední dobou se velmi oblíbenými stávají i tak zvané podzemní skleníky. Dnes vám proto o nich přinášíme několik užitečných informací.

Co je to podzemní skleník?

Tyto skleníky navazují na metodu, kterou v minulosti zemědělci používali poměrně běžně, pokud potřebovali některé sazenice vysadit brzy zjara, kdy ještě počasí neodpovídalo potřebám rostlin. Vysazovali je do speciálních děr, které byly vyhloubené v zemi a naplněné různým organickým materiálem, který zajišťoval teplo. Svrchu byly pak tyto díry zakryty sklem.

Na velmi podobném principu funguje i dnešní moderní podzemní skleník, díky kterému lze sezónu pěstování některých rostlin prodloužit i o několik měsíců a náklady na jeho zřízení jsou finančně velmi přijatelné. Nejlepší je tento skleník vyhloubit v malém svahu, díky němuž bude i velmi hezky zapadat do okolí a nebude příliš nápadný.

Jak podzemní skleník funguje?

Zjednodušeně lze říci, že podzemní skleník využívá tepla ze zeminy kolem. Hloubka tohoto skleníku by měla být přibližně dva a půl metru, neboť i v zimě bývá půda promrzlá maximálně do hloubky přibližně jednoho metru. Ze zkušeností majitelů těchto skleníků vyplývá, že i v zimě, kdy je venkovní teplota několik stupňů pod nulou, je v podzemním skleníku teplota okolo dvaceti stupňů.

Důvodem je právě množství zeminy okolo těchto skleníků, která teplo udrží mnohem lépe, než jak tomu je u běžných nadzemních skleníků. Skleník můžete vybudovat také tak, že v něm téměř nebudete muset zavlažovat vodou z vodovodu, neboť budete zachycovat dešťovou vodu ze střechy. Výhodou podzemních skleníků je také ochrana rostlin před škůdci či nechtěnými pesticidy, které se běžně šíří větrem.

K čemu podzemní skleník využít?

Kromě pěstování teplomilné zeleniny či ovoce lze podzemní skleník využít také dalšími způsoby, například pro chov určitých zvířat. Známé je jejich využití pro chov slepic, koz a ovcí, které tyto skleníky ochrání před nepřízní počasí, ale zároveň jim umožňují být venku. Navíc tyto skleníky po vystavění na rozdíl od klasických nadzemních skleníků nevyžadují téměř žádnou držbu. Čas od času je nutné pouze zkontrolovat a případně opravit střechu a nosníky, nic víc.

Fotografie: Pinterest

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]