Ponořte vařečky a prkénka do vody s octem. Výsledek překvapí i zkušené kuchařky

Fotografie: Vlastní tvorba

Dřevěné kuchyňské náčiní jako špachtle, vařečky a prkénka vyžaduje jinou péči než to kovové. Toto je způsob, jak je dezinfikovat a uchovat funkční co nejdéle.

V každé kuchyni najdeme nějaké dřevěné doplňky jako vařečky nebo krájecí prkénka. Někteří z nás si oblíbili i dřevěné misky nebo naběračky. Dřevo je totiž přírodní materiál, a umí tak v kuchyni plnit i estetickou funkci. Vařečky a naběračky jsou také mnohem šetrnější k povrchu našich hrnců a pánví než ty z kovu. Dřevo si však vyžaduje trochu jiné postupy čištění a ochrany. Jak se tedy o dřevo v kuchyni správně starat?

Důležitá je dezinfekce

Dřevěné nádobí bychom kromě běžného mytí jarem měli i pravidelně dezinfikovat. Není to totiž zcela uzavřený materiál, proto na důkladné vyčištění nemusí jenom houbička stačit. Alespoň jednou měsíčně tedy všechno dřevěné náčiní ponořte do vody, ve které jste rozmíchali bílý ocet. Ten má silné čisticí účinky a zároveň slouží jako přírodní dezinfekce. Potom nádobí důkladně umyjte čistou vodou a vytřete do sucha.

Dřevěné nádobí můžete dezinfikovat i hned po použití. Obzvlášť prkénka, na kterých krájíte maso, by se měla pečlivě očistit, aby se na nich nemnožily škodlivé bakterie. Na to můžete použít citronovou šťávu. Je to přírodní dezinfekce, materiálu neublíží a budete mít jistotu, že příště můžete prkénko znovu bez obav použít.

Péče o nádobí

Vlhké dřevo je také náchylné k tvorbě plísní, proto je dobré všechno dřevěné nádobí hned po umytí utřít do sucha utěrkou a nechat ho ještě nějakou dobu zcela vyschnout, než ho uložíte do kuchyňské linky. Dejte však pozor na to, aby se dřevo nedostalo k silnému zdroji tepla. Nesušte ho na horké troubě nebo na topení, protože by se mohlo zdeformovat.

Fotografie: Freepik

Také byste nic dřevěného neměli dávat do myčky nádobí. Horká pára a vlhkost může dřevo poškodit. V popraskaném dřevě se pak mnohem lépe drží mikroby, hůře se čistí a v nejhorším případě budete muset prasklou naběračku nebo prkénko i vyhodit. Ručnímu mytí se tedy nevyhnete, pokud chcete, aby dřevěné nádobí dlouho vydrželo.

Pro dlouhodobou ochranu dřeva ho čas od času promažte olejem. Ideální je ten olivový, ale můžete použít i jiný. Olej nalijte na hadřík a důkladně ho, do dobře vysušeného dřeva, vetřete. Olej vytvoří přirozenou zábranu proti vstupu vlhkosti a dodá nádobí krásný dřevěný lesk. Takto ošetřené misky, prkénka nebo vařečky uložené v pěkné nádobě pak můžete s hrdostí ponechat na kuchyňské lince jako dekoraci.

Zdroj: TheKitchn

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]