Pouhá lžíce jedlé sody dokáže s řezanými květinami zázrak. Kamarádky vám za tento fígl budou trhat ruce

Fotografie: Depositphotos

Jedlou sodu jistě znáte jako všestranného pomocníka, který vám v domácnosti s lecčím pomůže. Ale možná jste netušili, že ji milují i květiny.

Kytici krásných čerstvých květin miluje takřka každá žena. Bohužel se často stává, že po poměrně krátké době (v řádu dní) je nucena ji vyhodit. Důvod je prostý – květiny zvadnou nebo jim uhnijí stonky. Abyste takové škodě předešli a mohli se z krásných květů a jejich omamné vůně těšit co nejdéle, zapamatujte si tyto jednoduché triky. Nejenže jimi prodloužíte životnost vaší právě obdržené kytice, ale rovněž zintenzivníte její vůni.

Jak se chovat k zakoupeným řezaným květinám

Dámy, jistě jste již někdy ku příležitosti narozenin, svátku, výročí nebo nějakého svátečního dne (Valentýn, 1. máj, Den matek apod.) dostaly krásnou kytici čerstvých řezaných květin. Je bohužel ale velmi pravděpodobné, že jste se z ní netěšily dlouho. Řezané kupované květiny totiž vadnou mnohem rychleji než ty, které byste si mohly natrhat na zahradě. Důvodů je k tomu hned několik. Tím nejběžnějším je fakt, že aby se k vám květiny dostaly, musely urazit dlouhou cestu.

Fotografie: Depositphotos

Z květinových plantáží byly přepravovány v chladicích boxech na velkou vzdálenost. Pobyt v chladu je sice udržel krásné a rozkvetlé, ovšem rovněž jim „podlomil zdraví“. Když takto stresované květiny ještě ponoříte do vázy se studenou vodou z kohoutku, může se snadno stát, že do druhého dne zvadnou. Abyste tomu zabránili, ponořte je do vody, kterou nejprve necháte odstát na pokojovou teplotu. Rovněž myslete na to, že stonek každé květiny musíte asi o dva centimetry zkrátit.

Je to kvůli tomu, že konce stonků jsou náchylnější k zasychání (špatně potom sají vodu) a k zahnívání (což vede k úhynu květiny). Ovšem počátečním zástřihem vaše péče o stonek nekončí. Každý druhý den byste ho měly zkrátit asi o centimetr (abyste se vyhnuly zahnívání). Ve vodě byste rovněž neměly nechat žádné ponořené listy – ty v opačném případě hnijí a jsou zdrojem bakterií. Vázu byste poté měly umísit na chladnější místo bez průvanu a přímého slunečního svitu.

Prodlužte život řezaných květin s pomocí jedlé sody

Abyste prodloužili život svých řezaných květin na maximum, připravte si k ruce jedlou sodu. Pokaždé, když budete květinám měnit vodu (jednou za dva dny či dle potřeby), přidejte do ní polévkovou lžíci jedlé sody, kterou dobře rozmíchejte.

Fotografie: Depositphotos

Jedlá soda je skvělým čističem a dezinfekcí, díky čemuž eliminuje všechny bakterie, které by mohly rostlinám škodit. Podle některých zdrojů prý dokonce zintenzivňuje vůni takto ošetřených květin.

Zdroj: Thegardeningcook

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]