Čajová sedlina nesmí končit v koši. Účinky má totiž lepší než ty nejdražší prostředky z obchodu

Fotografie: HisSpaceResearch / Creative Commons / Public domain

Existuje šance, že už doma čajovou sedlinu nějakým způsobem využíváte, například jako pleťovou masku, případně jako způsob úlevy od komářích štípanců nebo spálené kůže.

Jestli jste vášniví zahradníci, je pro vás takový použitý čajový sáček přímo požehnáním. Pro skutečně bujný růst vašich zahradních oblíbenců není nutné kupovat drahé postřiky nebo specializovaná hnojiva. Použitou sedlinu rozhoďte na zahrádce nebo ji přidejte do konve s vodou. Případně můžete čajové zbytky rovnou smíchat s hlínou. Obsahují také dusík, který funguje jako zcela přírodní hnojivo. Vložené sáčky pravidelně obměňujte.

Které čaje lze použít?

Na následující způsoby je nejlepší čaj černý, zelený a také některé bylinkové druhy. Rozhodně dbejte na jeho přírodní původ, jakákoli barviva, umělá sladidla a další nezdravé přísady budou škodit i zahradě. Nejenže se vyhnete problémům, ale nemusíte mít ani obavy o obarvení konkrétního místa.

Čajová sedlina na zahradě

Podobně jako kávovou sedlinu lze čajový sáček využít coby zahradní hnojivo. Nejlepší je tento postu u rostlin, které mají rády kyselejší pH. Konkrétně tedy hortenzie, růže, rododendrony, azalky či borůvky. Sedlina funguje díky teinu, jenž podporuje bujný růst a také zvyšuje odolnost rostliny proti chorobám a škůdcům. Kromě toho je posílen i kořenový systém.

Jak je to u pokojových květin?

Vyberete-li ze sáčku sedlinu, lze ji u pokojových květin použít na dno květináče. Zemina tak získá potřebné živiny, kromě toho přispějete i ke správné míře vnitřní vlhkosti. Nejraději mají tento postup orchideje a kapradiny. Jednoduché opatření vás zbaví také drobných otravných mušek, které se v zemině rády hromadí. Pokud byly listy rostliny napadeny mšicemi, dá se použít nálev z černého čaje.

S čajem proti nepořádku

Hlavně usazeniny v koupelně a na toaletě dovedou být velmi otravné a náročné na odstranění. Ovšem i tady mohou přijít ke slovu právě čajové sáčky. Sedlinu jednoduše vhoďte do toaletní mísy a nechte ji několik minut působit. V případě výrazného znečištění ji tam nechte klidně přes noc. Pak už vám stačí jen spláchnout a zbytek vyčistit kartáčkem.

Pro krásnou a zdravou pokožku

Dnešní všudypřítomný stres i nedostatek spánku mohou snadno vést ke kruhům pod očima. Nejenže nevypadají dobře, ale nezakryje je ani hora kvalitního make-upu. Respektive trochu ano, ale všichni to prakticky ihned poznají. Ke svižnému splasknutí tohoto nepříjemného jevu lze však opět použít čajové sáčky, potvrzuje lékařka Cynthia Cobb. Ideální jsou na to ty heřmánkové, které po vychlazení použijete jako obklad. Pomohou jak od únavy, tak ke snížení samotného otoku.

Sáčky zeleného čaje jsou zase skvělým prostředkem pro peeling. Opět je vychlaďte, vyberte sedlinu ze sáčku a masírujte s ní obličej, má totiž silný tonizující a vyživující efekt.

Fotografie: Pxhere

Konec mastného nádobí

Čajová sedlina se uplatní i při mytí nádobí, hlavně v boji proti mastnotě. Připálený nebo velmi mastný hrnec naplňte horkou vodou a přidejte čajové lístky. Roztok nechte působit přes noc. Čaj obsahuje kyselinu tříslovou, která tuky rozpouští, a zbytků jídla vás tak jednoduše zbaví. Ráno dalšího dne stačí nádobí jen opláchnout.

Zbavte se hlodavců

Jen málo lidí ví, že hlodavcům velmi vadí vůně čaje. Pokud s nimi tedy kdekoli bojujete, udělejte z čajových sáčků pastičky. Dejte je do skříně, pod postel nebo do spíže a myši už se k vám neodváží. Aroma odpuzuje také pavouky a mravence.

Zdroj: Porady Interia, Healthline

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]