Otvor v hadici vysavače neslouží ke zvýšení sací síly. Ve skutečnosti má za úkol šetřit peníze domácností

Fotografie: Chico1996 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Uklidit bez vysavače je dnes prakticky nemožné. A když vezmete do ruky hadici, nepochybně ucítíte posuvný kryt zakrývající otvor. Jeho funkce není úplně známá.

Vysavač je dnes nedílnou součástí každé domácnosti bez ohledu na velikost. Vyčistíte jím podlahu, koberce i těžko dostupná místa. Přemýšleli jste ale někdy nad funkcí malého otvoru v jeho rukojeti? Ukazuje se totiž, že tato část je velmi užitečná a současně opomíjená. Mnozí lidé si však dodnes myslí, že jde jen o kosmetický doplněk, či dokonce pozůstalou výrobní chybu. Není tomu tak, rozhodně nejde o náhodu.

K čemu je otvor v rukojeti?

Vysavač je doma využíván pravidelně, pátrání po jednotlivých funkcích ale obvykle končí jeho sestavením. Jakmile najdete veškeré hubice a kartáčky a jednou se vám to celé podaří zapnout, cokoli dalšího už většinou opomíjíte. Nicméně otvor v rukojeti dovede ušetřit i nemalé finance. Lidé mají navyknuto s tímto otvorem trochu ovlivnit sací výkon stroje, to ale není to, k čemu ho tam výrobce přidal. Dírka má na starosti ochranu motoru vysavače.

Podle různých forem nečistot se může snadno stát, že se motor stroje zanese a následně se začne svižně přehřívat. Otvor v rukojeti hubice slouží ke snadnější regulaci obtížných kousků, které se během vysávání dostanou dovnitř. Otevřením totiž dojde k uvolnění tlaku a zvýšení proudění vzduchu, tudíž i k ochlazení samotného motoru. Při náročnějším ucpání je vždycky potřeba přístroj vypnout. Tímto krokem ušetříte hodně za případný servis.

Jak správně a efektivně vysávat?

Mnoho uživatelů už po zaklapnutí součástek do sebe a zapnutí stroje nic moc dalšího neřeší. Je to ovšem značná chyba, protože tímto přístupem se dostanete leda do servisu a ke krátké životnosti celého stroje. Je zcela nezbytné pravidelně čistit veškeré filtry i další příslušenství vysavače. Asi jednou za 3 měsíce proveďte důkladnou inspekci celého stroje. V sacím potrubí a záhybech filtrů se usazuje prach a silně redukuje sací výkon. Rozdíl poznáte záhy.

vodní vysavač
Fotografie: Pixabay

Podle návodu umyjte a vymáchejte všechno, co snese vodní čištění. Se záhyby u různých mřížek si snadno poradí starý zubní kartáček. Sáček či vodní kanystr u vodních vysavačů dezinfikujte směsí vody a alkoholu. Že vypadá čistě, nevylučuje přítomnost patogenů, na které běžné čištění nestačí. Pomůže vám také směs horké vody, soli a bílého octa. Po rozpuštění soli umyjte všechno ve vlažné vodě. Udržíte stroj v kondici a domov ve zdraví.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]