Připálené nečistoty na sporáku pustí jako nic. Levná domácí směs funguje stejně dobře jako drahé čisticí prostředky z obchodu

Fotografie: Depositphotos

Čištění špinavého sporáku není příjemná činnost. Práci si však můžete velice usnadnit díky produktům, které jistě najdete doma.

Jste-li hlavní osobou, která se stará o úklid kuchyně v domě, určitě jste někdy přemýšleli, jak vyčistit rošty hořáků na plynovém sporáku. Bývají často velice zanešené špínou a nečistotami od jídla a všeho možného. Mastnota a oleje ulpívají na kovovém povrchu a v závislosti na vašem stylu roštu může být frustrující vyčistit všechna malá zákoutí. Naštěstí existují osvědčené metody, jak hořáky vyčistit, a přitom se příliš nenamáhat.

Amoniak nebo jedlá soda

Nejoblíbenější metodou je použití amoniaku. Je vysoce těkavý, při pokojové teplotě tak jeho kapalná forma snadno uniká do vzduchu, čehož můžete využít. Rošty vložte do velkého uzavíratelného sáčku, nejlépe do pytle na odpadky. Všechny rošty vložte do sáčku, přidejte 2 šálky amoniaku a ujistěte se, že je dostatečně těsný. Nechte sáček v klidu asi 10 až 12 hodin. Po dokončení nasávání par jednoduše opláchněte rošty vodou. Většina hrubých nečistot se snadno smyje.

Na takové čištění se hodí také známá jedlá soda. Postup je jednoduchý. Očistěte vše, co můžete, mýdlem a teplou vodou a jemně drhněte každý rošt jeden po druhém. Poté vsypte trochu jedlé sody do vody a míchejte, dokud se nevytvoří hustá pasta. Tuto pastu naneste přímo na hořáky. Nechte jedlou sodu ničit mastnotu po dobu asi 30 minut. Poté mřížky vydrhněte pod teplou vodou. Stejně jako u jiných metod byste neměli potřebovat moc síly na drhnutí, pokud nejsou nečistoty příliš silné a usazené. V takovém případě možná budete muset mřížky opláchnout a proces zopakovat.

Recept na domácí čistič varné desky

Sundejte všechny odnímatelné prvky hořáku, naplňte dřez horkou mýdlovou vodou a vložte do něj odnímatelné kryty hořáků nebo mřížky, aby se namočily, zatímco budete pracovat na sporáku. Po dokončení čištění sporáku vydrhněte prvky hořáku drátěnkou a opláchněte je, než je vrátíte zpět. Pokud vaše hořáky nejsou odnímatelné, nebo mají elektrické součásti, nenamáčejte je. Položte na cívky mokrý hadřík, avšak dávejte pozor na elektrické části, ty jen otřete papírovou utěrkou. Následně naplňte láhev s rozprašovačem 1 dílem vody a 1 dílem octa. Nastříkejte celý povrch sporáku.

Fotografie: Depositphotos

Pokud nemáte rádi vůni octa, nahraďte ji stejným množstvím citronové šťávy nebo přidejte do směsi octa a vody několik kapek esenciálního oleje. Roztok nechte po dobu 1 až 3 minut působit. Ocet by měl odstranit mastnotu a uvolnit veškeré zbytky jídla. Poté otřete povrch sporáku vlhkou houbou s trochou mýdla. Na usazenější skvrny můžete použít i drsnou stranu houbičky. Nikdy při drhnutí černé desky sporáku nepoužívejte drátěnku, protože by mohla poškrábat povrch. Vezměte samostatnou houbu a namočte ji do teplé vody. Použijte ji k setření mýdlové vody a zbývajícího tuku nebo drobků.

Zdroj: Taste Of Home

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]