Pro chutné a velké jahody je třeba udělat jediné a to použít správné hnojivo

Fotografie: Freepik

Jahody miluje snad každý. Tohle krásně červené voňavé ovoce si můžete jednoduše vypěstovat i na své zahrádce. Je ale mnoho zahrádkářů, kteří jahodník znají velice dobře a mají s ním letité zkušenosti. Na světě existuje neuvěřitelných 20 druhů této houževnaté rostlinky. V našich končinách se nejčastěji pěstuje jahodník velkoplodý. Tato rostlinka je schopná přežít kdeco. Množí se velice rychle a často i samovolně.

Jak docílit hojné a kvalitní úrody?

Péče o jahodník není vůbec složitá. Tato rostlina si často žije svým vlastním životem. Proto mnoho nevyžaduje. Co ale jako zahrádkáři můžete podpořit je velikost a množství plodů, které jahodník bude nést. Jednoduše tím docílíte pomocí speciálních hnojiv na jahody. My pro vás tyto skvělé tipy, které vás mile překvapí!

Čím hnojit jahodník?

Aby vaše jahody byly krásně velké a bylo jich dost, použijte k hnojení jahodníku tyto jednoduché metody:

  • Hnojení pomocí popela je variantou, která se tváří velice ekologicky a jahodám velmi prospívá. Budete potřebovat: 10 litrů vody a sklenici popela, který vám třeba zbyl z posledního grilování. Popel ve vodě rozpusťte a pravidelně jahodník zalévejte.
  • Monofosfát draselný: jedná se o vysoce účinné hnojivo, běžně k dostání v zahrádkářství. Obsahuje mnoho minerálních látek prospěšných pro rostliny. Roztok monofosfátu draselného připravíte tak, že jednu lžíci hnojiva rozpustíte v deseti litrech vody. Pak kropte jahodník několikrát týdně a odmění se vám úžasnými jahodami.
  • Dusičnan amonný: tohle hnojivo obsahuje až 35 % dusíku. Díky němu jahodník po vegetačním období zregenerujete. Pokud budete hnojit pravidelně, udržíte rostlinkám správnou hladinu dusíku i během vegetačního období.

Hnojení jahodníku pár týdnů před sklizní

Jak podpořit vzhled a velikost jahod během období, když již vyrostly první plody? Můžete použít asi dva až tři týdny před sklizní tyto velice snadné přírodní metody, které ovoci prospějí: hnojte jahodník roztokem z divizny velkokvěté, který připravíte tak, že asi kilo rostliny necháte louhovat 2 až 3 dny v 15 litrech vody.

Pokud chováte slepice, budete mít při dalším způsobu hnojení značnou výhodu. Dá se totiž použít i slepičí trus, který je jedním z nejlepších přírodních hnojiv. Obsahuje mnoho dusíku, draslíku, fosforu a vápníku. Směsí slepičího trusu a vody v poměru 1:10 hnojte jahodník několikrát týdně. Další účinnou přírodní metodou hnojení je výluh z kopřiv.

Zázračné hnojení pomocí kvasnic!

Asi vás ohromí, že jahodník lze hnojit i kvasnicemi! Roztok k zálivce připravíte asi z 100 gramů kvasnic a deseti litrů vody a necháte 24 hodin odležet. Pak hnojíte jahodník v podstatě denně. Stejně dobře působí i suché droždí, kterého vsypete do půllitrové nádoby s vodou asi 5 gramů. Po 3 hodinách roztok zředíte 20 litry vody a kropíte jahody.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]