Pro uchování čerstvosti chleba je klíčové skladování. I po týdnu si ho můžete stále vychutnat

Fotografie: Depositphotos

Chléb je jednou z nejvíce kupovaných a konzumovaných potravin. Je chutný, hodí se skoro ke všemu, avšak udržet ho čerstvý po dobu delší než 2 dny, je docela oříšek.

Chleba v jakékoliv podobě máme rádi všichni. Ať už je celozrnný, tmavý nebo klasický, hodí se k snídani, k večeři, nebo jako příloha. Nicméně udržet ho čerstvý už je pro některé problém. Chleba má totiž tendenci se vysušovat, a důsledkem je tvrdnutí. Ztvrdnutý chléb je sice možné znovu využít, například jako strouhanku nebo krutony, ale optimálnější variantou je se naučit, jak chleba udržovat čerstvý.

Celer a jeho schopnosti

Jednou z variant pro udržení čerstvého chleba je celer. Ačkoliv to zní trochu divně, je to tak. Tato zdravá zelenina a zároveň bylinka působí jako přírodní konzervant. Potvrdil to dokonce Bernard Menaud, francouzský pekař, který tuto metodu dlouhodobě využívá. Celer zabraňuje vysychání chleba, a díky němu se také eliminuje výskyt plísně, která se může v případě špatného skladování vytvořit.

Tento trik je naprosto jednoduchý a účinný. Stačí k chlebu přidat stonek celeru, ale je nutné, aby se udržoval v uzavřeném místě, například ve vzduchotěsném sáčku nebo v klasickém chlebníku. Celer v kontaktu s chlebem začne uvolňovat vlhkost, která napomáhá oživit čerstvost chleba a udrží se tím pádem déle. Celer je možné také nahradit například plátkem brambory nebo půlkou jablka.

Správná teplota nebo chleba do mrazáku

Aby chleba zůstal čerstvý a měkký, je nutné věnovat pozornost pokojové teplotě, ve které chleba uchováváte. V případě, že je teplota moc vysoká, chleba začne tvrdnout mnohem rychleji a do několika hodin můžete mít místo dobrého chleba vysušený kus tvrdého pečiva. Z tohoto důvodu se doporučuje chleba uchovávat v chladnější teplotě mezi 14 a 18 stupni, a určitě v místě, kde se nenachází zdroj tepla, jako například radiátor nebo trouba.

Fotografie: Pixabay

Další možností, jak udržet chleba čerstvý, je nechat ho zmrazit. Stačí ho vložit do sáčku, je nutné se ujistit, aby v sáčku ideálně nebyl žádný vzduch. V mrazáku ho můžete mít dlouho, a na čerstvosti mu to neubere. Pokud se ale rozhodnete chleba po čase rozmrazit, je nutné ho nechat rozmrazovat při pokojové teplotě. Poté ho můžete lehce ohřát v troubě, teplota by však neměla být vysoká, aby chleba neztvrdl.

Zdroj: WellAndGood

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]