Provoňte svou zahradu růžemi aneb pět kroků k jejich úspěšnému pěstování

Růže lidé milují odjakživa a patří k nejstarším pěstovaným rostlinám. Existuje jich více než tisíc různých kultivarů. Některé vás uchvátí svou barevností, jiné bohatstvím květenství a jiné čarovně voní a další lépe odolávají chorobám. Při správné péči budou také chloubou vaší zahrady. Vyniknou jak ve venkovské, tak moderní zahradě. Pěstovat je však lze i na terase či balkoně.

Růže lze vysadit:

  • Samostatně na záhonu

  • Společně s trvalkami

  • S dřevinami

  • Na svahy

  • Do skalek

  • Do nádob

  • Zakomponovat do živých plotů

  • Do přírodně laděných kompozic

Možností existuje nespočet. Pěstování růží nemusí být úplně jednoduché, zvlášť pro začátečníky. Zvlášť citlivé jsou na světlo a teplo. Vyhovuje jim dostatek slunečního světla a ochrana proti větru. Klíčové je tedy stanoviště, ale i půda, zálivka, živiny a často opomíjená nastýlka. 

1. Ideální stanoviště

Ideální je otevřené a vzdušné místo, nikoliv někde v koutě, zákoutí ani těsně před živými ploty – zde totiž existujte vyšší riziko vzniku houbových onemocnění. Jako další bod, je důležitá půda.

2. Půda

Ty nejúžasnější růže rozkvétají v propustných, hlinitopísčitých půdách s dostatkem živin. Půda by měla být stále mírně vlhká, především u kořenů. Ovšem nikoliv zcela promáčená. Správně už tušíte, že třetí důležitý bod je zálivka.

3. Zálivka

Růže se zalévají zlehka, pomalu a déle. Jedině tak se dostane vláha do celého kořenového systému. Vůbec není dobrý nápad zalévat růže proudem vody, a pozor si dejte při zalévaní na listy. Mimo půdy, zálivky a ideálního stanoviště jsou to živiny, které růže potřebují.

4. Živiny

Množství i kvalita květů se odvíjí od přísunu živin. Již při výsadbě je vhodné dodat prosátý kompost či chlévský hnůj. Pro další přihnojování (během vegetace) je vhodné speciální hnojivo určené pro růže, a to s postupným uvolňováním živin. K pátému bodu patří nastýlka, která se často podceňuje.

5. Nastýlka

Pro nastýlku se hodí sláma, kůra, jehličí či piliny, a to ve vrstvě alespoň pět centimetrů. Nastýlka tak pomůže udržet patřičnou vlhkost a zároveň udržet ideální teplotu. Mimo to lépe uchráníte růže před plevelem. A samozřejmě další funkcí nastýlky je i zamezení nežádoucímu přehřívání půdy i kořenů.

Fotografie: Pixabay