Sádlo je univerzální pomocník nejen při vaření, ale i v kosmetice a medicíně

Naše babičky na něj nedaly dopustit, moderní doba na něj však na nějakou dobu zanevřela. O čem je řeč? Je to sádlo. Poslední dobou se naštěstí o sádle zase začíná mluvit v tom dobrém, neboť podle posledních vědeckých výzkumů zdaleka není tak nezdravé, jak se celá léta myslelo. Navíc se dá použít i jinak než jen na vaření.

Sádlo v kuchyni

V kuchyni má sádlo všestranné využití, hodí se na vaření, pečení i smažení. Má tu výhodu, že na rozdíl od jiných tuků se ani při vysokých teplotách nepřepaluje a nemění na škodlivé a potenciálně karcinogenní látky. Sádlo také obsahuje esenciální mastné kyseliny, například kyselinu olejovou, omega 6 a omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají vstřebávat některé vitamíny rozpustné v tucích, jako je vitamín A, D, E či K, a zároveň snižovat množství škodlivého cholesterolu v krvi. Navíc se ukázalo, že složení mastných kyselin v sádle je velmi podobné jejich složení v mateřském mléku. Na rozdíl od průmyslově vyráběných margarínů také v sádle nenajdete škodlivé transmastné kyseliny či umělá barviva a dochucovadla.

Sádlo v kosmetice

Sádlo našlo své uplatnění i v jiných oblastech než jen v kuchyni. Jednou z nich je kosmetika, protože čisté sádlo neobsahuje žádné chemické látky a svou strukturou je našemu tělu velmi blízké. Sádlo pomáhá kůži nejen promastit a zjemnit, ale zároveň ji i regeneruje a zklidňuje. Skvěle se hodí například v případě, že vás trápí suché ruce. Stačí si je pravidelně mazat sádlem, případně si udělat intenzivní zábal, kdy ruce namazané sádlem na dvacet až třicet minut zabalíte do potravinové folie. Vaše ruce budou brzy zase krásně hebké. Dámy jistě ocení, že sádlo skvěle funguje i proti vráskám či na těhotenské strie.

Sádlo v medicíně

Potírání sádlem se doporučuje i při léčbě kožních problémů, jako jsou například atopický ekzém, lupénka, opary, popáleniny či jizvy. Pokud vás trápí kašel, pomůže vám zábal ze sádla. Sádlem potřeme polovinu látky, nejlépe flanelové, a druhou polovinu přehrneme tak, aby sádlo zůstalo uvnitř. Tuto látku pak přiložíme na hruď nemocného a důkladně obalíme ručníkem či osuškou, aby sádlo neznečistilo lůžkoviny. Nejlepší je nechat zábal působit celou noc.

Sádlo v domácnosti

Sádlo leze využít také na leštění kožených bot a zároveň jejich impregnaci či vám může pomoci s problémem vrzajících dveří. Stačí panty namazat trochou sádla, bude po vrzání.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]