Snadný způsob množení švestek. Zvládne ho i začínající zahrádkář

Fotografie: Freepik

Mít švestkový sad jistě není špatný nápad. K tomu ale potřebujete vědět, jak množit švestku z řízků. Není to složité, ale musíte znát přesný postup a dodržet všechny kroky.

Švestka se dá samozřejmě množit více způsoby, ale řízky jsou asi nejoblíbenější možností. Díky tomu je možné pěstovat stromy pomocí zelených řízků švestky bez výsadbového materiálu.

Pokud se vám podaří, že strom správně zakoření, máte v podstatě vyhráno. Pak už si většinu živin bere z půdy a vy se můžete těšit na bohatou úrodu. Hlavní výhodou reprodukce se zeleným švestkovým řízkem je rychlost a také vysoká míra úspěchu.

Jak řízky připravit

Pro reprodukci zelenými řízky je nutné zvolit si mateční rostlinu. Řezání můžete provádět ideálně na jaře. Sazenice pak nemusíte skladovat a během několika měsíců je můžete sázet.

Večer nebo brzy ráno odřízněte část dlouhých výhonků a ihned je dejte do vody. Výhonky nechte ve vodě vytvořit kořínky a mezitím si můžete připravit vhodné místo na sázení.

Sázení

Pamatujte na to, že ne všechny výhonky se uchytí, ale také myslete na to, že strom bude ke svému růstu potřebovat hodně prostoru. Hodí se rostlinky sázet nejprve do skleníku. Zde zem posypte směsí rašeliny a písku. Sazenice vložte do země do hloubky 2–3 cm. Měsíc po výsadbě by měly být řízky chráněny před přímým slunečním světlem. Zalévat řízky je vhodné z malého ručního postřikovače, přibližně 2 – 3krát denně.

Optimální teplota ve skleníku by se měla pohybovat mezi 25 až 30 ° C a řízky by měly být několikrát denně zalévány. Dejte si pozor, aby půda nikdy zcela nevyschla, na počátku růstu potřebují řízky hodně vláhy.

Přibližně po měsíci je možné začít mladé sazeničky hnojit. O vhodném přípravku se poraďte v zahradnictví, kde běžně nakupujete zahradnické potřeby.

Údržba během roku

První rok života nových sazeniček je klíčový. Důležité je především to, aby neprochladly. Na začátku podzimu proto vykopejte sazeničky ze země, svažte je do svazků a zabalte do prodyšného materiálu. Uchovávejte je třeba ve sklepě nebo na půdě, kde je vlhkost a teploty maximálně okolo 10 stupňů.

Na jaře je možné sazeničky opět vysadit. Po dvou letech by již měly být natolik silné, že zvládnou zimu přežít bez pomoci. Na úrodu si samozřejmě ještě nějaký ten pátek budete muset počkat. Pokud ale plánujete mít v budoucnu švestkový sad, je dobré hned od počátku začít s množením, abyste co nejrychleji měli silné a plodící stromky.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]