Správná dezinfekce domácnosti je nejen v dnešní době velmi důležitá

Fotografie: Freepik

Na téma dezinfekce lidé dodnes bouřlivě diskutují. Zvlášť pandemie koronaviru potřebu dezinfekčních prostředků umocnila. Víte ale, jak správně povrchy dezinfikovat, aby to bylo skutečně účinné? Prozradíme vám několik tipů, které vám usnadní jak výběr dezinfekce, tak i její použití.

Jaké jsou rozdíly mezi mokrým čištěním, sanitárním ošetřením a dezinfekcí?

Tyto tři pojmy lidé rádi zaměňují. Dokonce si někteří jedinci myslí, že znamenají to samé. Ale není tomu tak. V čem tedy spočívá jejich podstata?

  • Mokré čištění: dokáže odstranit viditelné nečistoty a prach. Nejčastěji se tedy jedná o oplachování, omývání, nebo třeba praní. K těmto účelům se používá nejčastěji mýdlový prostředek a voda. Ve výsledku ale tento způsob zcela neodstraní bakterie a viry, není to tedy dezinfekce.
  • Sanitární ošetření: pouze sníží množství bakterií v interiéru, avšak úplně je nezničí.
  • Dezinfekce: zničí až 99,9 procent všech nebezpečných mikroorganismů na površích.

Dezinfekční prostředky nejsou širokospektré, co se týká hubení mikroorganismů

Než si konkrétní dezinfekci skutečně zakoupíte, je potřeba si důkladně prostudovat výčet bakterií a virů, na které látka působí. Konkrétně třeba u covid-19 by měl mít produkt označení – účinný proti viru SARS-CoV-2. Také si všímejte přítomnosti osvědčení, státní registrace, složení a návodu k použití. Všechny tyto náležitosti musí dezinfekce obsahovat.

Před použitím dezinfekce si prostudujte návod

Některé dezinfekční prostředky je nutné ředit, jiné nikoliv. Proto je důležité si před použitím načíst návod. Pokud je povrch výrazně znečištěn, je vhodné ho před dezinfikováním omýt, či opláchnout vodou s klasickými čistícími produkty.

Jak je to s přírodními produkty?

Na trhu můžete natrefit i na dezinfekce, které jsou ekologické. V případě, že je použijete správným způsobem, mohou účinkovat stejně dobře, jako chemické prostředky. Pouze budou působit kratší dobu. Co se týká použití octa při hubení mikroorganismů, lze říct, že působí jen částečně. Je tedy poměrně slabým činidlem a nedokáže nahradit certifikované dezinfekce.

Za jak dlouho dezinfekce působí a lze ji použít i na tkaniny (plátěnou sedačku či polštáře)?

Dezinfekční prostředky potřebují čas, než začnou plně hubit mikroorganismy. Většina výrobců uvádí dobu expozice kolem 4 minut. Proto po aplikaci na povrchy nechte dezinfekci skutečně nejprve působit a pak setřete. Dezinfikovat lze neporézní a hladká místa, tudíž sedačku, ani polštáře účinně nevydezinfikujete. Polštáře je možné vyprat a sedačku očistit efektivním produktem k tomu určeným.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]