Tajemství krásně kvetoucích muškátů odhaleno

Fotografie: Freepik

Muškáty, tedy konkrétně muškát, je květina, která vám při správné péči vydrží dělat radost několik měsíců. Existuje v mnoha barevných variantách a je ozdobou balkonů a parapetů. V článku se dozvíte několik tipů a triků, jak muškáty udržet krásné po celou dobu kvetení.

Těchto květin existuje i mnoho druhů, mezi nejčastěji pěstované u nás patří muškáty páskaté nebo převislé. Jsou vhodné pro začátečníky i pro pokročilé pěstitele. Pokud se budete držet čtyř zásad, vydrží vám muškáty krásné:

  • Dostatečné světlo, na jaře a v létě slunné místo
  • Dopřávat jim vláhu hlavně v létě
  • Pravidelné hnojení
  • V zimním období naopak nehnojit ani nepřelévat

Muškáty neboli pelargonie, se pěstují snadno. Stačí, když je postavíte na slunný parapet a při teplotách nad 12° Celsia jsou schopné kvést celý rok. Můžete zkombinovat různé odrůdy i barvy a vytvořit tak nádherný květinový ráj, kterým ozdobíte balkon, terasu nebo i záhon.

Muškáty vydrží bez vody i několik dní, důležité je hnojení

Pokud se chcete o muškáty dobře starat, je dobré vědět, že sucho mají raději než nadměrnou vlhkost. To pak mají kořeny tendence uhnívat a tím zahyne celá rostlina. Nesmí však být vysušený úplně – každá květina potřebuje určitou vláhu. Pokud máte muškáty v místnosti, můžete přiměřeně zalévat každý den. Vrchní vrstva hlíny ale musí dobře vyschnout.

Většinou stačí zalévat 2-3x týdně. Pokud budete zalévat mnoho, ihned se to na rostlině projeví. Mohou vám například zplesnivět listy, což má za následek uhynutí rostliny. Muškáty musíte pravidelně hnojit, aby vám přinášely radost po celý rok. Tyto živiny jsou důležité pro správný růst a kvetení. Tvrdá půda by mohla muškáty vysušit.

Správné hnojivo si můžete vyrobit doma

V každém zahradnictví najdete ideální hnojivo určené přímo na muškáty. Pokud ale můžete, zkuste si ho udělat doma. Potřebovat budete:

2,7 litrů vody, 100 gramů droždí a půl sklenice cukru.

Voda musí být nejlépe usazená bez chloru. Droždí rozpusťte v teplé vodě a spolu s cukrem poté přilijte k vodě. Nádobu přikryjte látkou a udržujte ji v teple. Nezapomínejte občas promíchat nebo protřepat. Po skončení fermentace můžete roztok použít. Jednu sklenici zřeďte v 10 litrech vody a zalijte muškáty jednou na dva týdny.

Pokud máte pelargonie ve fázi kvetení, je důležité je hnojiv přísadami na bázi draslíku a fosforu. Díky nim budou květy vypadat zdravě. Můžete použít i vodu s jódem v poměru kapka jódu na litr vody. Listy rostliny zase můžete postříkat tinkturou z cibulové kůry nebo přidat do půdy cibulové slupky. V létě, když květiny odpočívají, je nutné je méně hnojiv i méně zalévat. Jedině tak si odpočinou a následující jaro mohou zase vykvést.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]