Tisíce korun za vytápění domácnosti zvládne ušetřit každý. Na začátku topné sezóny stačí udělat 1 věc s radiátory

Fotografie: Depositphotos

Přichází zima a to znamená využívání radiátorů a jejich vlastností. Jenže se může stát, že jeden z radiátorů zůstane studený. To chce rychle vyřešit.

Nyní, když teplota klesá, jste možná ve svém domě zvýšili teplotu, jen abyste zjistili, že jeden nebo více vašich teplovodních radiátorů jsou i přes všechno studené. Pokud jeden radiátor nevytváří teplo, i když se zdá, že zbytek vašeho systému funguje dobře, může být problémem vzduch zachycený uvnitř radiátoru. To je běžná potíž s teplovodním vytápěním. Než zavoláte instalatéra, zkuste to vyřešit sami odvzdušněním radiátoru. Vyžaduje si to jen několik jednoduchých kroků a potřebné nástroje jsou minimální.

Topení nechte vypnuté

Než začnete, je důležité se ujistit, že máte vypnuté topení. Pokud ho během tohoto procesu necháte zapnuté, existuje šance, že do systému skutečně zavedete ještě více vzduchu. Dále najděte odvzdušňovací ventil chladiče. Tento malý ventil je obvykle umístěn v horní části jedné strany vašeho radiátoru. Jakmile ho najdete, budete potřebovat klíč od radiátoru. Jestliže nemáte žádný takový po ruce, můžete si ho zakoupit v železářství. Sady klíčů od radiátorů můžete pořídit také online.

Přísně vzato, klíč od radiátoru nepotřebujete. V nouzi můžete zkusit otočit ventilem pomocí jehlových kleští. Některé ventily jsou také drážkované a lze do nich umístit plochý šroubovák. Poté pomalu otočte klíčem chladiče (nebo kleštěmi nebo šroubovákem) proti směru hodinových ručiček asi o půl otáčky, abyste uvolnili tlak vzduchu. Že to funguje, poznáte podle toho, že začnete slyšet syčení, jak zachycený vzduch opouští váš radiátor – to je jen zvuk unikajícího vzduchu a přitékání horké vody.

Nebojte se vody, která začne odkapávat

Nebuďte překvapeni, když trochu vody začne odkapávat. Stačí uchopit suchý hadřík (nebo malou misku) a použít ho k zachycení kapek. Když odvzdušňovací ventil náhle vypustí stálý proud vody místo menších, vzduchem naplněných kapek, budete vědět, že jste se zbavili přebytečného vzduchu. Otáčením odvzdušňovacího ventilu ve směru hodinových ručiček ho utáhněte a máte hotovo. Už se nemusíte obávat, že radiátor nebude topit.

Fotografie: Pixabay

Tento proces opakujte i na ostatních radiátorech ve své domácnosti, a to dokonce i na těch, které fungují dobře. Je dobré si na odvzdušňování radiátorů zvyknout, protože to snižuje celkový tlak na váš topný systém. Po odvzdušnění radiátorů mějte o kotli přehled, abyste se ujistili, že funguje správně a udržuje správný tlak. Dodržujte základní směrnici jedné libry tlaku na každé dvě stopy stoupání, což pro standardní dvoupatrový dům znamená asi 12 psi až 15 psi.

Zdroj: BobVila

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]