Seznamte se s prostředky, které si poradí i s těmi nejhoršími nečistotami v toaletě. Žádné dramatické drhnutí není třeba

Fotografie: Depositphotos

Žlutohnědé rezavé skvrny uvnitř toaletní mísy jsou zvláště nepříjemné. Jejich čištění je únavné, protože to vypadá, že jsou na povrchu opravdu pevně přichyceny.

Naštěstí se v tomto případě uplatní tzv. babské rady a rezavá skvrna může zmizet už za 5 minut. Pohled na podobné znečištění si totiž nikdo neužívá – a jde přitom o docela běžný problém. Pro jejich odstranění není potřeba nějakých drastických postupů nebo rázného čištění. Zapomeňte také na klasickou kombinaci vody a saponátu. Místo toho vám předkládáme několik metod, jež nevyžadují výraznou sílu.

Pomocí kyseliny šťavelové

Tato sloučenina se většinou používá při renovaci dřeva a bezbarvé krystaly se používají na bělení textilu nebo kůže, někdy i na obnovu zažloutlého mramoru. Proto se dají snadno použít i na skvrny v toaletní míse. Vybavte se rukavicemi a pro jistotu i brýlemi, nezapomeňte také na větrání.

Jakmile je prostředí připraveno, rozpusťte 10 mililitrů kyseliny v 90 mililitrech vody. Můžete jí použít i víc, podle míry konkrétního znečištění. Roztok nalijte na postižená místa a pak je očistěte hrubou stranou houbičky nebo starým zubním kartáčkem. Ten se hodí také na rohy a další obtížně přístupná místa.

Kyselina chlorovodíková

Při jejím použití jsou ochranné pomůcky a řádné větrání prostoru absolutní nezbytností. Při kontaktu s kůží způsobuje popáleniny a silnou vyrážku. Mějte to na paměti, jinak je použití totožné jako v předchozím bodě.

Fotografie: Pixabay

Kyselina citronová

Dá se koupit ve formě prášku nebo získat z citronů a dalšího ovoce. Ve spojení s brusnými vlastnostmi sody je to výborná metoda, jak se zbavit mnoha skvrn, včetně těch rezavých. Případně můžete samotnou skvrnu potřít polovinou citronu pokrytou sodou a hrubou solí. Pak vše nechte 15 minut působit a následně povrch očistěte vlhkým hadříkem. V případě velmi odolné skvrny si připravte pastu ze sody a citronově šťávy, kterou skvrny „obrousíte“.

Kyselina vinná

Dalším dobrým odstraňovačem rzi je kyselina vinná, často užívaná v pekařském průmyslu. Postříkejte jí rezavá místa toalety či dalšího vybavení, jako je umyvadlo nebo vana. Pak už stačí povrch jen oškrábat vlhkou nylonovou štětkou. Stejně tak se dá použít starý zubní kartáček, hlavně pro náročné oblasti.

Tzv. měkká brusiva

Měkká brusiva jsou velmi užitečná, protože dovedou odstranit odolnou špínu, aniž by poškodila povrch pod ní. V běžné domácnosti je to hlavně sůl a soda. Před použitím povrch navlhčete a pak použijte některý z prostředků. Nechte ho několik minut působit a následně povrch opláchněte vodou a otřete měkkým hadříkem. S touto sbírkou postupů už není jediný důvod, aby vám několik rezavých skvrn v koupelně nebo jinde otrávilo den.

Zdroj: TheSpruce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]