Usazeniny vodního kamene v toaletě odstraníte snadno a bez chemie

Fotografie: Freepik

Kámen v toaletě představuje estetický problém, který je naštěstí možné řešit. Ovšem čím starší toaleta a věší množství močového a vodního kamene, tím pracnější odstraňování. Proto je vhodné čistit kámen pravidelně a snažit se předcházet dalšímu usazování.

Dnes vám prozradíme velmi snadný, ale účinný postup, jak si s ním poradit i bez chemie, která mnohdy s kamenem naruší i glazuru toalety. Kámen nemusí být v toaletě pouze vodní, ale i močový. Postup, který uvádíme, funguje na obě varianty. Díky tomu bude vaše toaleta opět čistá, bez kamene, který hyzdí celkový dojem a samozřejmě i bez bakterií.

Voda a horký ocet

Běžný ocet je velmi oblíbený a používaný prostředek na ekologické čištění domácnosti. Octem perfektně vyčistíte lednici, myčku, pračku, mikrovlnou troubu, můžete jej použít i místo aviváže nebo v boji s vodním kamenem. Poradí si nejen s vodním kamenem, ale i bakteriemi.

Způsob použití včetně přípravy je velmi snadný. Ocet zahřejte, aby byl co nejvíce horký a pro zvýšení účinku přidejte ještě jedlou sodu. Sodu nasypte do mísy a přilijte i horký ocet, bude to šumět a pěnit, počítejte s tím.

Nechte sodu a ocet působit alespoň hodinu, pak toaletu vydrhněte a spláchněte. V případě potřeby postup ještě zopakujte.

Čištění pomocí kyseliny citronové

Jedno balení kyseliny citronové smíchejte s půl litrem vřelé vody a pořádně rozmíchejte. Při práci buďte opatrní, abyste se neopařili. A samozřejmě vždy používejte ochranné rukavice. Tento roztok pak nalijte do toalety a na silně znečištěná místa v toaletě. Nechte opět minimálně hodinu působit a pomocí štětky toaletu vydrhněte. Pak už stačí jen spláchnout a toaletu podle potřeby dočistit. U silně znečištěných toalet (se silným nánosem kamene) je potřeba postup ještě zopakovat.

Fotografie: Pixabay, Freepik