Užitečné poznatky pro začínající i pokročilejší zahrádkáře – dýně lze pěstovat i v nádobách

Dýně jsou ceněny pro svou chuť, zdravotní přínosy i dekorativní vzhled. Pěstování dýně v květináčích (větších nádobách) není tak obtížné a nevyžaduje zvláštní péči a ve skutečnosti se jedná o méně náročnou zeleninu, která se přizpůsobí každému klimatu. V zásadě jednoletá rostlina v mírných pásmech, trvalka v tropických.

Výsadba

Dýně můžete pěstovat ze semen nebo si koupit sazenice. Nejlepší doba výsadby pro pěstování dýně je v chladnějších klimatických podmínkách od dubna do konce května. Zatímco v mnohem teplejším podnebí je to možné až do července. Pokud navíc žijete v subtropickém nebo tropickém klimatu kde nehrozí mráz, můžete je pěstovat téměř celý rok.

Velikost nádoby

Velikost nádoby záleží na odrůdě, kterou hodláte pěstovat. Jsou zakrslé verze dýní, ale pěstovat lze i klasickou odrůdu, pak už je zapotřebí opravdu hodně velký květináč. Velké květináče bývají zpravidla příliš drahé, což mnoho pěstitelů odradí, ale naštěstí to lze pojmout více ekonomicky a použít nádoby, které by jinak skončily v odpadcích. Vhodné jsou kupříkladu kbelíky od barev či lepidel, jen je potřeba je před použitím pečlivě očistit. Plastové nebo plechové nádoby sice nevypadají příliš vzhledně, ale díky drobným úpravám se to dá změnit. Jednou z nejsnadnějších úprav je omotání nádoby rákosovou rohoží, která se dá koupit levně a navíc vystačí na více květináčů.

Stanoviště

Umístěte dýně na nejslunnější možné místo. Nezapomeňte, že i ty nejmenší dýňové odrůdy potřebují k růstu hodně slunečního světla. Vaše rostlina by měla přijímat alespoň šest hodin slunečního světla denně. Stín zpomalí jejich růst a vlhkost zůstane na rostlině, čímž dojde k vzniku plísní. Dýně také potřebuje teplé klima a dostatek prostoru pro růst. Stále můžete zkusit pěstovat trpasličí dýně na balkoně nebo střešní zahradě. I když roste v omezeném prostoru, zajistěte správnou cirkulaci vzduchu kolem rostliny.

Půda a zálivka

V chladném podnebí rostou dýně nejlépe v půdě, která se snadno zahřívá. Půdní směs, kterou hodláte použít, musí být dobře odvodněná, musí mít vysoký obsah humusu a také malou kapacitu zadržování vody. Dýně také vyžadují hodně kompostu nebo hnoje, jsou náročné na živiny v půdě. Ideální pH půdy pro pěstování dýně by mělo být kolem 6 – 7,2. Tykve a melouny vyžadují dostatek vody a vlhké půdy, proto je nezbytné pravidelné zalévání. Při zalévání se vyhněte navlhčení listů. Pro udržení vlhkosti půdy můžete použít mulč.

Škůdci a nemoci

Dýně je robustní rostlina, přesto trpí několika chorobami, zejména však plísní. U škůdců byste měli dávat pozor na běžné zahradní škůdce, jako jsou mšice, molice, padlí.

Obrázky: stpaulsgarwood