Všem dobře známá rostlina je přírodní bariérou proti klíšťatům a otravnému hmyzu. Jen to o ní skoro nikdo neví

Fotografie: Depositphotos

Sezóna klíšťat a komárů je v plném proudu, a je třeba proti nim bojovat. Jako účinná zbraň se ukázala chryzantéma dalmatinská.

Klíšťata a komáři jsou jedny z několika tvorů, kteří nám v letních dnech dostatečně znepříjemňují život. Avšak zatímco kousnutí komárem způsobí menší otok, který svědí, kousnutí klíštětem může být pro člověka velkým nebezpečím. Proto se mnoho lidí chrání všemi možnými prostředky, jako jsou spreje nebo mastičky. Existuje však jedno účinné řešení, a tou je chryzantéma dalmatinská. Tato rostlina nejen, že ozdobí balkón nebo místnost, ale její vůni a vůbec existenci klíšťata a komáři nesnesou.

Jak chryzantéma vypadá?

Spousta lidí si chryzantému pletou s jinými květinami. Jsou to rostliny, které jsou často zvoleny pro výsadbu na zahradu nebo na balkón, a často je najdete i na hřbitovech. Při výběru můžete vybírat až ze 40 různých druhů a odrůd. Mezi ně patří i chryzantéma dalmatinská, kterou si můžete snadno splést s kopretinou. Tato květina je oblíbená především pro svou krásu a nenáročnost, ale málokdo ví, jaké má skryté vlastnosti.

Chryzantéma dalmatinská uvolňuje látky toxické pro hmyz, včetně klíšťat a komárů. Jsou to látky cinerin a pyrethrin. Rostlina patří k habitu polokeřů, a nahých nebo chlupatých trvalek. Výhonky se větví křečovitě, a při správné péči rostlina bujně roste, někdy dokonce vypadá jako květinová koule. Pochází především z Balkánu a Afriky, ale zamilovali si ji národy po celém světě.

Péče o dalmatinské chryzantémy

Pokud jste si vybrali právě tuto odrůdu chryzantémy, ujistěte se, že pro ni máte dostatečně slunné místo. Jelikož pochází s opravdu slunných oblastí, bude ji jen prospívat přístup k přirozenému světlu. Půda, do které budete po zakoupení chryzantému přesazovat, by měla být úrodná a propustná, ale nepotřebuje žádné zvláštní zacházení. Stačí, když smícháte klasickou zeminu s malým množstvím rašeliny, aby měla chryzantéma dobré podmínky pro svůj růst.

Fotografie: Pixabay

Do jednoho květináče můžete  vysadit s klidem i více sazenic, protože chryzantémě se ve společnosti daří lépe. Na co je však třeba dávat pozor, je sterilní substrát a a přemokření kořenů, ale neznamená to, že rostlina má ráda sucho. Měla by se zalévat každý den, a substrát by měl být pouze vlhký, ne úplně mokrý. A pokud chcete, aby chryzantéma měla krásné květy, můžete ji přihnojovat klasickým hnojivem.

Zdroj: Styl Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]