Výsadba růží je snazší než se může zdát, stačí dodržet jednoduchý postup

Pokud i vy milujete růže a toužíte po voňavých záhonech, měli byste si rozmyslet, kdy chcete začít růže vysazovat. Nejideálnější doba pro jejich výsadbu je říjen až listopad, sázet je můžeme ale i na jaře. Záleží také na konkrétní odrůdě růže.

Co si připravit k sázení růží?

  • Vidle
  • Lopatu
  • Kbelík s vodou
  • Hnojivo

Po koupi sazenic pořádně zkontrolujeme, jestli nejsou nějak poškozené nebo na nich nejsou nevítaní škůdci. Podíváme se také, jestli růže nemají polámané kořeny, pokud ano, tak je opatrně odstraníme nůžkami. Nejdříve si připravíme kbelík s vodou a sazenice ponoříme na nějakou dobu do vody, minimálně na 30 minut.

Příprava půdy

Růžím nejvíc vyhovuje slunné s vzdušné stanoviště, ovšem není podmínkou, aby byly na slunci celý den. Půdu si nejdříve prokypříme vidlemi a očistíme ji od různých plevelovitých rostlin a kamenů, aby zbytečně nebránily kořenům v prorůstání do půdy. Nikdy nezapomínejme na to, že růže nevysazujeme na stejné místo, jako byly ty staré.

Následně vyhloubíme lopatou dostatečně hluboké a široké jámy pro usazení rostliny. Nato si smícháme zeminu ze dna výsadbového otvoru s chlévským hnojivem, které určitě najdete v každých zahrádkářských potřebách, pokud ho sami nevlastníte.

Umístění rostliny

Po vytáhnutí sazenice z vody, ji přiložíme nad naši vyhloubenou jámu a můžeme ji posypat mykorhizními houbami. Na prohlubeň si dáme jakoukoliv laťku, která nám bude nápomocná pro správné položení sazenice. Růži držíme tak vysoko, aby místo pro štěpování bylo asi 5 cm pod úrovní zeminy. Následně nasypeme na sazenici růže zeminu, kterou jsme smíchali s chlévským hnojem. Poté můžeme zeminu udusat lehce nohou, abychom zničily vytvořené vzduchové kapsy. Růži nato pořádně zalijeme vodou.

Potom zeminu nasypeme i na povrch země k sazenici do hromádky, která bude vysoká přibližně 20 cm. Tato kupka hlíny nám bude sazenici chránit před výkyvy počasí. Pokud jde o stromkové růže, musíme je umístit tak, aby měly patřičnou oporu pro svůj růst.

Starost o rostlinu

Pokud není deštivé počasí, tak růži zaléváme jednou za pět dní. Růže hnojíme maximálně čtyřikrát do roka a to: v předjaří, v květnu a začátkem listopadu, někdy můžeme přihnojit i v červnu. Hnojení je také velice závislé na počasí, pokud je sucho, tak nemusíme hnojit tolik, jako když je deštivé počasí.

Růže je také dobré zabezpečovat před mrazem, lépe samozřejmě přezimují rostliny, které jsou dostatečně vyvinuté a dobře vyživené. Růže snesou mírný mráz, který je občas i užitečný, aby opadalo nepotřebné listí. K zakrývání růží přistupujeme, pokud teplota na teploměru klesne pod – 10 °C. Ovšem také dobrou ochranou je, jak už jsme zmiňovali, nakupení zeminy kolem rostliny.

Nezapomínejme na to, že růže musíme ochraňovat proti nežádoucím škůdcům. K zahubení těchto cizopasníků jsou nejvíce účinné chemické postřiky, ale mějme na paměti to, že každý druh růže je jinak citlivý, a ne každý přípravek je na všechny odrůdy růží.

Fotografie: David Austin

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]