Chytrý způsob využití spadaného listí na zahradě. Škoda, že o tom většina zahrádkářů neví

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí si během podzimních měsíců neví rady, co udělat se spadaným listím nebo posekanou trávou. Zde najdete ta nejlepší možná řešení.

Podzimní a zimní období je časem úklidu pozemků a zahrad před nadcházejícím obdobím nekonečných dešťů a prvního sněhu. Sami totiž pravděpodobně víte, že pokud se postaráte o spadané listí a přerostlou trávu již nyní, budete mít na jaře mnohem méně práce. Většina lidí si ovšem stále klade otázku, jak lze toto listí, suché větve nebo jiné zbytky plodin využít. Níže jsme proto pro vás připravili nejužitečnější způsoby, které jistě ocení každý domácí kutil.

Jak nakládat se zeleným odpadem

Existuje velmi rychlý, ekologický a levný způsob, jak se zachovat, když se na vaší zahradě shromažďuje výrazně více listí, posekané trávy a suchých větví – stačí jednoduše vzít plastové pytle a začít v nich zelený odpad kompostovat. Zbavíte se tak nahromaděného odpadu, ale také získáte zásobu cenného organického hnojiva pro všechny rostliny na vaší zahradě. Smíchat můžete dohromady listy, trávu a zbytky ovoce a zeleniny.

Pro kompostování zeleného odpadu je nejlepší použít černé plastové pytle, které dokážou ochránit materiál před deštěm. Jakmile se pustíte do práce, naplňte pytle jen částečně, abyste je mohli později snadněji zavázat, a poté je na několika místech prořízněte. Tímto způsobem zajistíte potřebný přístup kyslíku. Nakonec je uložte na klidné místo na vaší zahradě a jednou za měsíc s nimi důkladně zatřepejte.

Kompostování listí v pytlích

Na podzim se také sbírá listí, které se hodí k přípravě speciálního hnojiva, často nazývaného jako listová hmota. Pro zefektivnění celého procesu se mokré listí zabalí do černých pytlů a následně se k nim přidají dvě polévkové lžíce močoviny nebo jiného dusíkatého hnojiva – listí ze stromů má totiž nízký obsah dusíku, který je nezbytnou složkou pro správné kompostování. Listí připravované ke kompostování je také vhodné předem rozdrtit. Tímto způsobem jednak snížíte jejich objem a jednak urychlíte proces jejich rozkladu (zpracovat je můžete rukama, sekačkou na trávu nebo například zahradním vysavačem).

Fotografie: Depositphotos

Domácí kompost z listí lze poté využít ke zlepšení struktury těžké a jílovité půdy. Pokud směs přidáte, zvýší se její propustnost a schopnost zadržovat vodu a nebude mít tendenci v horkém počasí vysychat. Dále se směs z listů dobře hodí jako mulč na zeleninové záhony a jako substrát pro okrasné rostliny, protože snižuje odpařování vody a zabraňuje růstu plevele. Její četné vlastnosti pak také podporují rozvoj kořenových systémů rostlin, a proto ji můžete přidat i jako přísadu pro výsev semen.

Ne všechny listy je vhodné použít

Pokud si budete chtít vyrobit vlastní kompost, raději se vyhněte použití listů z ořešáku a kaštanu. Ty totiž obsahují juglon, sloučeninu s alelopatickými účinky. To znamená, že mají velmi negativní účinky na růst některých druhů rostlin, a zejména rajčat a azalek. Pokud je přesto budete chtít kompostovat, rozhodně je oddělte od ostatních zbytků a použijte je jako mulč pro rostliny, které na juglon citlivé nejsou (například červený rybíz). Dále berte na vědomí, že se v listech kaštanů také často usazují škůdci – pokud je přidáte do hnojiva, vystavujete rostliny dalšímu riziku.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]