Využití vaječných skořápek na zahradě: dodají rostlinám vápník a odpuzují škůdce

Vaječné skořápky často končí v odpadkovém koši. Je to ale škoda, zejména máte-li ve své péči nějaké ty zelené rostlinky či zeleninu, která vám roste na záhonku. Skořápky od vajíček pro ně mohou být vysoce prospěšné a navíc tak snížíte množství vyprodukovaného odpadu, což je zase ekologické. Přinášíme vám několik tipů, jak skořápky na své zahrádce velmi dobře a ku prospěchu své úrody využít.

Spousta zahrádkářů na skořápky nedá dopustit a často je shromažďují po celý rok, aby z nich pak vyrobili nejrůznější odvary, roztoky a nejrůznější jiná hnojiva pro své rostliny.

Důvodem je to, že skořápka obsahuje čistý vápník a kromě toho také křemík, fosfor a draslík, což jsou látky, které ke svému růstu potřebuje nejen lidské tělo, ale také zelené tělo rostlin. Pro vytvoření vápenatého hnojiva ze skořápek ale nemusíme být zrovna chemici či alchymisté.

Drcené skořápky na záhonek nebo do kompostu

Nejsnazší metodou využití suchých a od blan očištěných vaječných skořápek je jejich rozdrcení a přidání buďto do kompostu, kde je žížaly a jiné organismy zpracují na výživný humus, nebo je lze přidat přímo na záhonek k rostlinám. To uděláme tak, že lehce odhrábneme půdu v okruhu kořenů rostliny, rovnoměrně zasypeme drcenými skořápkami a odhrabanou hlínu navršíme zpátky. Během zalévání se pak skořápky velice pozvolna rozpouštějí a předávají půdě veškeré cenné látky, které v sobě obsahují.

Je také možné přímo ve skořápkách předpěstovat sadbu rajčat, paprik, okurek i jiných druhů zeleniny či jiných rostlin. Výsev provádíme přímo do poloviny vyčištěné skořápky, která funguje jako malý květináček i zásobárna živin zároveň. Poté, co semínko vzejde a je třeba jej umístit do záhonku, jen odloupneme spodní část vajíčka a rostlinu zasadíme i s ním.

Působí proti hnilobě květů rajčat

Pokud rádi pěstujete rajčata, možná jste se už někdy setkali s tím, že jejich květy před dozráním prostě shnijí. To se děje ve chvíli, kdy půda, ve které rostliny rostou, je příliš chudá právě na vápník a vápenaté sloučeniny. To lze snadno napravit právě díky použití vaječných skořápek, které se rozdrcené nasypou do jamek určených pro výsadbu rajčat. Před umístěním rostlinky do záhonky pod její kořeny vsypte hrst skořápek a květy rajčat už nikdy neuhnijí. Kromě toho navíc budou jejich plody mnohem červenější, sladší a lahodnější.

Chrání záhonky proti housenkám i slimákům

Vaječné skořápky také velmi dobře odpuzují škůdce, kteří by si chtěli přijít pochutnat na plodech naší práce. Spolehlivě odpuzuje hlemýždě, slimáky, housenky i krtky. Nejjednodušší je obsypat nahrubo drcenými skořápkami povrch záhonků okolo zeleniny, která by byla nočními nájezdy slimáků a hlemýžďů nejvíce ohrožena. Ostré hrany skořápek jsou pro měkká těla plžů velkou překážkou, které se v zájmu vlastního bezpečí pro jistotu raději vyhnou a půjdou se napást jinam.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]