Vyvarujte se zbytečných chyb při pěstování orchidejí. Správný postup pěstování zajistí bohaté květy po většinu roku

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou bez pochyby jedny z nejkrásnějších pokojových rostlin, které můžete vlastnit. Jejich obliba vzrůstá, a proto je dobré vědět, jak o ně pečovat po odkvětu.

Kolik rostlin již doma pěstujete? Pokud jste se odvážně rozhodli začít se starat o orchideje, tak začátečníkem asi nebudete. Ale i kdyby ano, není na tom vůbec nic špatného. Vaše orchidej vám možná již odkvetla a teď nastává otázka, jak o ni pečovat dál. Není to zas tak složité a s těmito postupy se můžete těšit, až vám dá další krásné květy.

Základní péče, když rostlina odkvétá

Pokud vám krásné květy orchideje začaly padat a vy máte strach, že jste něco udělali špatně, nemusí to tak nutně být. Ano, existují odrůdy, které kvetou prakticky nepřetržitě, ale stejně tak existují i takové, které mají rády trochu klidu. Je možné, že vám budou kvést několik měsíců a poté si na několik týdnů zkrátka vezmou „volno“.

Fotografie: Pixabay

A není na tom nic špatného, když víte, jak o ně pečovat i nadále. V tomto momentě sledujte hlavně stonek vaší oblíbené rostliny. Jestliže je stále zelený, neměli byste ho odřezávat. Některé druhy orchidejí jsou schopné vydržet na jednom stonku i několik let a stejně vykvetou vždy znovu. Jiné stonky oschnou například do poloviny, poté se ovšem stejně začne tvořit stonek nový z dané poloviny.

Odřezávání se nebojte, ale opatrně

Jakmile se tedy stonek začne stávat dutým a hnědne, je ten správný čas na to, abyste ho postupně začali odstřihávat. Dejte si ovšem na čas, jak již bylo zmíněno, není nikdy pozdě na to, aby začal růst nový třeba z poloviny. To ovšem neznamená, že nedojde k situaci, kdy stonek odříznete až u listů. Vše závisí jen na potřebách konkrétní rostliny před vámi. A jak je nejlepší zacházet s orchidejí, která přechází do stavu klidu?

Fotografie: Pixabay

Chce si trochu odpočinout, proto se nebojte na nějakou dobu zastavit jak zalévání, tak i hnojení. Ona to nějakou dobu vydrží, a dokonce jí to i prospěje. V případě, že se dole objeví bílé kořeny, ji samozřejmě zalijte, ale nepřehánějte to. A jestli máte možnost ji přemístit do prostředí, kde se drží teplota okolo cca 17 stupňů, tak to rozhodně udělejte. Jakmile si všimnete, že začíná růst nové stéblo, můžete ji přemístit opět zpátky do tepla. S těmito postupy se můžete těšit i na několik let kvetení.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]