Vyžeňte klíšťata ze své zahrady díky ovocnému stromu. Pěstuje ho téměř každý, ale o jeho účincích skoro nikdo neví

Fotografie: Pexels

Nenechte se tyranizovat těmito nepříjemnými parazity a vypoklonkujte je ze zahrady jednou provždy. Už se nikdy nevrátí.

To poslední, co si chceme po piknikování na zahradě přinést, je zakousnuté klíště. Bohužel se tito zákeřní roztoči z třídy pavoukovců nevyhýbají ani lidským sídlům. A ve hře není jen klíště obecné (Ixodes ricinus), ale i neustále se rozšiřující piják lužní (Dermacentor reticulatus) a jejich další příbuzní. Nebezpeční však nejsou jen dospělí jedinci, ale i jejich larvy. Kousnutí od nich často ani nezaznamenáme.

Klíšťata přenášejí nejrůznější nemoci

Leckdy se tedy můžeme nakazit nebezpečnými chorobami, aniž bychom o tom věděli. Z klíšťat je nejčastěji možné chytit lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu, ovšem vyskytnout se mohou i záněty kůže po jejich nevhodném odstranění apod. Ze všeho nejlepší je tedy těmto situacím předcházet.

Fotografie: Pixabay

Tento ovocný strom klíšťata nesnášejí

Naštěstí si můžete pomoci díky stromu, který běžně roste na zahradě. Máme na mysli třešeň (Prunus). Obvykle se na zahradě vyskytuje některá ze šlechtěných forem (srdcovka, kaštánka, chrupka apod.), ale stejné účinky proti klíšťatům má i třešeň ptačí (Prunus avium). Je zajímavé, že i když tento strom považujeme za ryze domácí dřevinu, ve skutečnosti pochází z oblasti Malé Asie.

Fotografie: PxHere

Do Evropy ho prokazatelně přivezl římský vojevůdce jménem Lucullus, a to během 1. století př. n. l. V Česku je však historie třešně mnohem kratší. První pěstování je totiž u nás doloženo až ve 12. století. I přesto si během této doby získala u většiny zahrádkářů značnou oblibu.

Větvičky třešně stačí jen vylouhovat

A jak si z třešně připravit postřik proti klíšťatům? Postup je opravdu jednoduchý. Stačí do větší nádoby natrhat květy, zelené plody nebo větvičky a vše zalít vodou. Dejte na zdroj tepla a vše přiveďte k varu. Vařte třicet minut a poté nechte hotový odvar vychladnout. Nakonec ho stačí přelít do postřikovače a ošetřit všechna místa na zahradě, kde by se mohla klíšťata vyskytovat.

Fotografie: Pixnio

Ta totiž z nějakého důvodu aroma třešně nesnášejí, takže se místům, na která jste aplikovali postřik, vyhnou velkým obloukem. Myslete však na to, že je tuto ochranu nutné pravidelně obnovovat. Po několika dnech totiž ztrácí na účinnosti. A nesvědčí jí ani déšť nebo vydatná ranní rosa. Odvar si tedy rozhodně připravte do zásoby.

Klíšťata vyženou ze zahrady i některé rostliny

Ale nejenom třešeň nabízí takové aroma, které těmto roztočům nevoní. Podobné účinky na ně mají i některé bylinky. Jde například o oregano čili dobromysl (Origanum), rozmarýn (Rosmarinus) a tymián (Thymus), který známe také jako mateřídoušku. Z květin má stejný účinek i levandule (Lavandula), chryzantéma alias listopadka (Chrysanthemum) nebo muškáty (Pelargonium).

A dobrou službu vám udělá také máta (Mentha). Stačí vybrat druh s opravdu výrazným aroma. Sázkou na jistotu je tedy máta peprná, ale i švýcarská a jí podobné. A pro fanoušky bylinkářství tu máme i pelyněk (Artemisia), jenž pomáhá třeba s nepříjemnými žaludečními problémy. Vysaďte tyto byliny okolo míst, na nichž se nejčastěji zdržujete, a uvidíte, jak rychle se klíšťata odstěhují.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]